0


Miłośnicy żeglarstwa doskonale wiedzą, że istnieje wiele różnych sposób stworzenia węzła. I każdy z nich ma swoje odpowiednie zadanie. Dla osób, które nie są miłośnikami tego rodzaju aktywności, jest to tylko niewiele znacząca ciekawostka. Ale czy wiedzieliście, że istnieją też różne sposoby wiązania butów sportowych? Nie? W takim razie zapraszamy do lektury i krótkiego kursu, jak wiązać buty do biegania.


Zaczniemy od wyjaśnienia, dlaczego istotne jest właściwe wiązanie butów. I nie będziemy się nad tym długo rozwodzić. Im lepiej zawiążemy buty, tym lepszy będzie nasz trening. Stopa potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Otrzymuje je od butów. Dlatego producentom zależy na tym, aby mogły się one dopasować do każdego z nas. Sznurowane wiązanie ma na celu ułatwienie tego zadania. But nie może być zawiązany ani zbyt ścisło, ani zbyt luźno. Za ciasno zawiązany może prowadzić do dyskomfortu, bulów, powstawania otarć, a przede wszystkim utrudni przepływ krwi. Za luźno zawiązany może spaść z nogi podczas treningu, a wtedy nie trudno o kontuzje, która wykluczy nas ze sportu na dłuższy czas. Zaprezentujemy Wam kilka sposobów, dzięki którym będziecie się mogli skupić na treningu, a nie na tym, czy nie musicie poprawić butów.
 


Sposób 1


Zaczynamy od przełożenia sznurówki równolegle przez pierwsze dwie dziurki, a następnie, przez 2 kolejne rzędy, przekładamy ją przez dziurki na skos (najbardziej standardowe przełożenie sznurówek). Następnie przekładamy szurówki równolegle do siebie czyli prawą sznurówkę przekładamy przez 2 kolejne dziurki (wzdłuż buta), a lewą sznurówkę przez lewe dziurki. Następnie wracamy do tradycyjnego przekładania sznurówek na skos. Ten sposób polecamy wypróbować osobom z wysokim podbiciem, gdyż ten sposób wiązania pozwala uniknąć uczucia nacisku na śródstopie i spłaszczania stopy.
 


Sposób 2


Drugą metodę polecamy osobom, których przednia część stopy jest szersza i potrzebują więcej swobody w poruszaniu palcami. Zaczynamy tak samo jak w metodzie pierwszej od przełożenia sznurówki prostopadle do długości buta przez pierwsze dziurki. Następnie nie krzyżujemy sznurówek, lecz przekładamy je przez kolejne dwie dziurki równolegle do krawędzi butów czyli prawą sznurówkę przez prawe dziurki, lewą sznurówkę, przez lewe dziurki. Następnie, do samego końca, przekładamy sznurówkę na skos, tak jak w tradycyjnej metodzie.
 


Sposób 3


Jeśli każdy but sprawia wrażenie za ciasnego, możecie wypróbować metodę wiązania równoległego. W tym przypadku żadna ze sznurówek nie jest przekładana na skos. Wkładamy sznurówkę w pierwsze dziurki, tak aby środek sznurówki był na środku szerokości buta. Następnie przekładamy sznurówkę z pierwszego do drugiego rzędu i prowadzimy ją do równoległej dziurki po drugiej strony buta.
 


Sposób 4


Tą metodę polecamy osobom, które z kolei uważają, że jakichkolwiek butów by nie kupiły, zawsze jest w nich za luźno. Jak już wiemy, jeśli but nie będzie odpowiednio przylegał do stopy, możemy spowodować, że brak wsparcia doprowadzi do kontuzji. Rozwiązaniem jest zastosowanie przy wiązaniu dodatkowej pętelki w okolicy śródstopia. Sznurówki przekładamy sposobem krzyżowym (na skos), ale na środku drogi zatrzymujemy się i przekładamy sznurówki przez jeden rządek dwukrotnie. Zostawiamy tak, aby powstało nam “oczko” przy przekładaniu. Końcówki sznurówki przekładamy przez nie i ściągamy. W ten sposób tworzymy mały supełek. Dalej przeciągamy sznurówki tradycyjnym sposobem krzyżowym.Dla nas nie ma znaczenia, jak wiążecie swoje buty, ale polecamy, abyście wypróbowali niektóre z nich, jeśli odczuwacie jakikolwiek dyskomfort. Ważne, abyście o nie dbali i używali je zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli w waszej szafie brakuje butów do konkretnej aktywności, odwiedźcie nasz sklep e-sporting.pl, gdzie czekają na was buty do biegania, buty treningowe, do wspinaczki górskiej, do fitnessu, a także buty na co dzień najbardziej popularnych producentów (Nike, New Balance, Converse, Reebok, Adidas i wiele więcej). W naszej ofercie zarówno kobiety, mężczyźni, jak i dzieci znajdą coś dla siebie. Zapraszamy!