0


Przesądy w polskiej kulturze towarzyszą nam od bardzo dawna i mimo iż wiele osób twierdzi, że są to nic nie warte „zabobony”, to jednak wciąż wiele osób podporządkowuje im swoje życie. Buty to na tyle ważny element garderoby, że powstało na ich temat naprawdę wiele przesądów. Wśród nich znajduje się m.in. rada, aby zakładając je zawsze zaczynać od prawego buta. Buty oprócz zaklinania rzeczywistości i działania na naszą korzyść, są także wyjątkowo chętnie wykorzystywanym atrybutem złych mocy i tak samo jak są w stanie przyciągnąć do nas szczęście, to nie z mniejszym trudem mogą sprawić nam naprawdę wiele kłopotów. Poniżej przedstawiamy intrygujące przesądy związane z butami. Sugerujcie się nimi z lekkim przymrużeniem oka;).


Buty to nie jest dobry pomysł na prezent


Powszechnie przyjmuje się, że buty nie są dobrym pomysłem, jeśli mamy zamiar obdarować nimi bliską nam osobę. Wręczenie butów sugeruje, że ich przyszły właściciel, szybko od nas odejdzie. Co więcej niezalecane jest również pożyczanie pieniędzy na buty. Panuje przy tym podobne przekonanie, co w pierwszym przypadku. Osoba, której pożyczymy pieniądze na buty równie szybko w nich od nas odejdzie. Dlatego też unikajmy obdarowywania innych tą częścią garderoby.


Pod żadnym pozorem nie zdejmuj butów na weselu ani podczas studniówki


Jeśli chcesz natomiast, aby Twój mąż we wszystkim Ci się podporządkował, to postaraj się podczas ceremonii ślubu przykryć, chociaż niewielki fragment jego buta swoją białą suknią. To zagwarantuje Ci ostatnie słowo we wszystkich kwestiach rozstrzyganych w Waszym małżeństwie. Ponadto tydzień przed ślubem panna młoda powinna postawić swoje buty, w których zamierza iść do ołtarza na parapecie, aby szczęście mogło do nich wejść i zostać na dłużej z nowożeńcami. Z kolei wystawienie butów pana młodego ma zapewnić ładną pogodę w dniu ślubu. Ponadto nie powinno się do ślubu wybierać butów na paski i z odkrytą piętą lub palcami, gdyż przez te wycięte fragmenty ma uciekać przyszłe szczęście. Podobnie rzecz ma się z licealistami przystępującymi do zdawania matury. Podczas całej zabawy studniówkowej nie należy zdejmować butów, gdyż może to przynieść maturalną porażkę. Tak samo jak w przypadku ślubu, obuwie to powinno być zabudowane.


A co z butami na stole?


Wiele osób dopytuje się, jaki przesąd jest związany z postawieniem butów na stole i dlaczego ma to przynosić pecha. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, aczkolwiek pozostawienie butów na stole nie wróży nic dobrego. Dlatego zanim je założymy powinniśmy najpierw usiąść na podłodze, aby unieszkodliwić panujący przesąd.


W jaki sposób odczarować zabobony?


Jeśli dostaliśmy buty w prezencie, warto zrewanżować się oddając za nie przysłowiowy grosik. Dzięki symbolicznej zapłacie za obuwie jesteśmy w stanie pozbyć się pecha i uniknąć „odejścia w siną dal” od ukochanej nam osoby. Najlepszym chyba jednak rozwiązaniem w tym przypadku będzie nie sugerowanie się przesądami i traktowanie ich jedynie, jako błahostki i ciekawostki.


Słynny piłkarz angielskiej Chelsea John Terry, za każdym razem, gdy wychodził na boisko zawiązywał trzykrotnie wokół kostki sznurowadła swoich korków. Według zawodnika miało to przynosić szczęście w meczu.


Bardzo popularne jest także ustawianie butów gęsiego podczas zabaw andrzejkowych. Należy tylko pamiętać, aby ustawiać wtedy jedynie lewe buty. Ten z nich, który pierwszy wyjdzie za próg wróży, że jego właściciel najszybciej zmieni swój stan cywilny. Można także rzucić but za siebie nie oglądając się i jeżeli padnie czubkiem do drzwi wróżba brzmi tak samo.


Buty, które z pewnością nie przyniosą Ci pecha możesz odnaleźć na stronie internetowego sklepu obuwniczego e-sporting.pl.