0Jaki jest najgorszy okres roku dla większości osób? Jesień i zima. Dlaczego? Bo wtedy pogoda nikogo nie rozpieszcza i ciągle mamy do czynienia z pluchą. Zwłaszcza w okresie odwilży. Dopiero gdy nasze buty zaczynają przemiękać, zaczynamy uświadamiać sobie, że potrzebujemy obuwia, które będzie najlepsze na jesienną aurę. A takimi właśnie butami są kalosze. Nie masz ich jeszcze w swojej szafie? Zastanów się dlaczego.
 


Czym są kalosze?


Kalosze to buty, które są produkowane ze specjalnego rodzaju gumowego materiału, który zapewnia 100% ochrony przed wilgocią. Ze względu na specyfikę konstrukcji potocznie zwano je gumiakami. Jednak dawniej ich zastosowanie znacznie się różniło od obecnego. Teraz kalosze możemy zobaczyć niemal wszędzie - nie tylko w sklepach dla ogrodników czy rolników, ale też na wybiegach mody. Oznacza to, że zmieniło się postrzeganie tego rodzaju butów. Dlaczego? Właśnie przez ich funkcjonalność. Kiedyś nosili je ogrodnicy oraz rolnicy, którzy byli zmuszeni do pracy w każdych warunkach. Z czasem kalosze stały się jednym z ulubionych rodzaju butów rodziców. Okazały się bowiem one idealne dla ich pociech.

kalosze crocs


“W czasie deszczu dzieci się nudzą” - znacie tą piosenkę? Na pewno. Każdy ją zna. A rodzice dobrze wiedzą, że nawet w czasie deszczu dzieci się nie nudzą. I chociaż rodzice nie chcą wypuszczać swoich podopiecznych w trakcie opadów, to po nich najmłodsi chętnie bawią się w kałużach skacząc po nich. I nie ma sensu odbierać im tej radości, bo zabawy w kałużach pozostają jednym z najlepszych wspomnień z czasów dzieciństwa. Ale kalosze, które są wykonane z wodoodpornych materiałów, są rozwiązaniem na problem mokrych skarpetek. Jednocześnie też są odpowiednio przewiewne, dlatego nogi nie pocą się.
 


Zgodnie z trendami


Wspomnieliśmy już o tym, że od niedawna kalosze możemy spotkać na pokazach mody. A to wszystko dlatego, że kalosze to już nie tylko prosta forma w nudnym szarym odcieniu. To także feria barw, która umożliwia dopasowanie ich do stroju. Wielu projektantów, jak np. Karl Lagerfeld, dodaje do nich też wzory geometryczne, które podkreślają ich nowoczesny design. Jednak czołowymi przedstawicielami tęczowych kaloszy jest obuwie marki Crocs, które na początku zasłynęło z produkcji gumowych klapek. Przypadkowy pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę dla trójki przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych. Ich sekretem jest jednak nie tylko design, lecz także wyjątkowo lekka i trwała konstrukcja. I chociaż złośliwi twierdzą, że Crocsy to najbrzydsze buty, jakie do tej pory powstały, to jednak nie brakuje też ich zwolenników. Szczególnie wśród dzieci, gdyż przyciągają wzrok. Chyba jeszcze żaden inny producent obuwia nie mógł się pochwalić tak szybkim wzrostem popularności swoich butów, jak Crocs - mówią przedstawiciele sklepu e-sporting.pl, zajmującego się dystrybucją butów od największych producentów, jak Nike, Adidas czy Puma - Crocsy to jedne z najchętniej kupowanych butów, a dorośli pytają już nie tylko o kalosze dla dzieci, lecz także dla siebie samych - dodają.

 

kalosze crocs


Jednoznacznie więc widzimy, że popularność kaloszy znowu rośnie. Zwłaszcza że ulubieńcy tłumów czyli gwiazdy filmu i muzyki zakładają je równie chętnie. O tym, że to buty dla każdego, nie tylko dla osób pracujących fizycznie, może zaświadczyć sama księżna Cambridge - Kate Middleton. Podczas spacerów z mężem po królewskich terenach paparazzi nie raz sfotografowali ją w kaloszach. Oczywiście miały one na sobie logo czołowych projektantów.
 


Gdzie nosić kalosze?


Pozostaje teraz najważniejsze pytanie czyli “gdzie nosić kalosze”? A odpowiedź jest prosta: wszędzie! Możemy je nosić zarówno na spacerach po lesie, jak i w mieście, kiedy pada deszcz albo mamy do czynienia z zimową odwilżą. Nawet jeśli panowie postanowią wybrać się na wędkowanie, panie mogą wybrać kalosze dla siebie, aby podziwiać zachód słońca nad jeziorem. I chociaż kiedyś uważano, że kalosze powinno się nosić tylko w określonych warunkach, to jednak trendy pokazały, że ten rodzaj butów jest uniwersalny.