0


Chcesz zacząć trenować piłkę nożną? Lubisz biegać za piłką? Myślisz, że wiesz wszystko na temat gry w nogę, ale masz problem przy wyborze najbardziej podstawowej rzeczy? Ciągle zadajesz sobie pytanie jakie powinny być idealne buty do gry w piłkę? Pomożemy Ci wybrać najlepsze buty piłkarskie. Nie wierzysz? Przekonaj się sam!


Jak dobrać obuwie piłkarskie?

Piłka nożna jak każda dyscyplina sportowa wymaga odpowiedniego sprzętu. Niezbędnym atrybutem każdego kto gra w nogę są słynne korki. Udając się na zakupy należy wiedzieć jakie buty wybrać, abyśmy mogli cieszyć się grą. Przy wyborze nie możemy kierować się wyglądem butów piłkarskich lub która gwiazda futbolu w nich gra. To (niestety) nie spowoduje, że będziesz lepszym graczem. Buty do gry w piłkę mają nam przede wszystkim zapewnić:  

 • komfort poruszania się,

 • wykonywania ćwiczeń z pilką,

 • uchronić przed urazami.

Buty do piłki nożnej powinny być wygodne, ale też dobrze dopasowane do stóp. W przypadku młodych zawodników nie wolno kupować za dużych korków, bo stopa ciągle rośnie. Zaluźny but spowoduje, że:

 • stopa będzie się ślizgała;

 • wystąpią obtarcia;

 • nabawimy się kontuzji stawów skokowych;

 • będziemy mieć pęcherze;

 • jakość gry będzie słaba.


Dopasuj buty do gry w piłkę nożną do nawierzchni

Kto gra w piłkę ten wie, że buty piłkarskie mają różne podeszwy i powinny być dopasowane do nawierzchni, na której gramy. Trzeba też pamiętać o warunkach atmosferycznych. Nie każdy jednak wie jakie buty piłkarskie nadają się na dany rodzaj murawy czy parkietu. Na Orlikach w halówkach gra się raczej średnio. Podobnie na odwrót - trochę kiepsko biega się w korkach do murawy po hali sportowej. Masz do wyboru:

 • lanki,

 • halówki,

 • turfy,

 • korki,

 • wkręty.

Pamiętaj też o obowiązującej złotej zasadzie - im twardsza powierzchnia, tym podeszwa powinna być bardziej miękka.

 

Zwróć uwagę na materiał

Wybór materiału, z którego są wykonane korki jest sprawą drugorzędną, ale nie można jej pominąć. Buty do gry w piłkę, które są zrobione z tworzywa sztucznego są lekkie, ale mają jeden minus - ograniczoną możliwość dopasowania się do stopy. Często wykorzystywane są w nich różnego rodzaju nowoczesne technologie, które mają za zadanie poprawić komfort gry. Klasyczne skórzane korki są cięższe. Może nie są tak efektowne jak modele wykonane z tworzyw sztucznych, ale są wytrzymalsze i lepiej dopasowują się do stopy. Obuwie skórzane możemy kupić w rozmiarze mniejszym od tych, w których chodzimy na codzień.


Dwa triki, które pozwolą Ci kupić najlepsze buty piłkarskie

Przymierzając wybrany model korków zrób dwie rzeczy:

 1. spróbuj dotknąć dużym palcem stopy wewnętrznej strony czubka buta;

 2. postaraj się włożyć kciuk między piętę i koniec buta.

Jeśli udało Ci się zrobić te rzeczy to brawo - masz przed sobą dobre buty do gry w piłkę nożną!


Masz już buty do gry w nogę? Zawiąż je!

Odpowiednio zawiązane buty piłkarskie muszą dobrze przylegać do stopy. Oprócz luzu w obuwiu obniżenie precyzji gry może być niekiedy spowodowane zbyt dużym, rozległym węzłem na środku buta. By poradzić sobie z tym problemem i uzyskać perfekcyjną powierzchnię podbicia, trzeba zawiązać sznurówki bardzo ciasno. Potem należy maksymalnie wydłużyć pętelki, które można później schować do buta. Minusem wkładania sznurówek do obuwia sportowego jest to, że mogą wypadać. Wiele korków wyposażonych jest w za długie sznurówki. Wtedy najlepiej zawiązać je pod podeszwą (dotyczy to wkrętów i lanek - zawiąż je za pierwszym rzędem korków umieszczonych na pięcie). Zwykle wiążemy buty od środka na zewnątrz, ale w tym przypadku przy najwyższym rzędzie dziurek należy przesznurować obuwie w drugą stronę - od zewnątrz do środka. Wtedy na pewno Twoja gra będzie o wiele lepsza!


Jaka marka?

Nadal nie wiesz jakie buty wybrać? Stoisz w sklepie i marnujesz czas? Zwróć uwagę na jeden model, który jest jednym z najlepszych na rynku. Są to buty do gry w piłkę nożną sprawdzonej marki - Adidas, a dokładniej są to korki F5 TRX TF J. Zostały zrobione z syntetycznego, wytrzymałego materiału w kolorze żółtym (są też dostępne modele w innych kolorach, np. granatowym). Idealnie dopasowują się do stopy, więc komfort gry masz jak w banku. I nie musisz martwić się o kontuzję. Ponad to podeszwa jest dynamiczna i bardzo dobrze przystosowuje się do każdej murawy. Same zalety, zero wad! Chyba już wiesz jakie są Twoje idealne buty piłkarskie?