0


Każdy adept sztuki tenisowej musi mieć w swoim ekwipunku kilka ważnych rzeczy. Dwie z nich są najważniejsze - rakieta i obuwie. Tak jak zakup rakiety tenisowej jest oczywisty, tak o odpowiednich butach tenisowych się bardzo często zapomina. Jakie wybrać najlepsze obuwie do tenisa? Na co zwrócić uwagę? Podpowiemy Wam!


“Jakim typem gracza jestem?”

Na to pytanie powinien odpowiedzieć każdy stojący przed zakupem butów do tenisa ziemnego. Można rozróżnić kilka typów miłośników gry w tenisa ziemnego w zależności od stopnia zaawansowania:

 • rekreacyjny - przychodzisz na kort od czasu do czasu, a buty do gry w tenisa nosisz też na co dzień, więc buty powinny być solidne i wygodne.

 • początkujący - grasz przynajmniej raz w tygodniu, ale nie więcej, Twoje serwisy nie są silne, masz jeszcze problemy z koordynacją ruchu, a Twoja stopa nie wywiera dużego nacisku na podłoże. W takim wypadku buty do tenisa powinny być stabilne, solidne i amortyzujące.

 • zaawansowany - przychodzisz na treningi dwa razy w tygodniu. Chcesz zachować poziom gry lub robić sukcesywne postępy. Serwy masz dobrze opanowane, a Twoja stopa wywiera duży nacisk na podłoże. Regularna gra wymaga zakupu obuwia do tenisa, które będzie solidne i amortyzujące. Podeszwa powinna być stabilna - umożliwi ona zdecydowany nacisk stopy.

 • wyczynowy - grasz kilka razy w tygodniu, jeździsz na zawody. Twoja gra odznacza się profesjonalizmem, technika gry jest doskonała, a nacisk stopy na podłoże jest zdecydowany i silny. Taka intensywna gra wymaga zakupu butów wytrzymałych, dynamicznych (dających łatwe odbicie od podłoża, a zarazem mające bardzo dobrą przyczepność), mający bardzo dobre trzymanie.

Zasada jest prosta - im bardziej zaawansowany poziom, tym bardziej profesjonalne powinny być Twoje buty do tenisa.


Obuwie do tenisa ziemnego a nawierzchnia

Wzór podeszwy jest niezbędny do wybrania odpowiednich butów tenisowych pod kątem nawierzchni na której gramy. Taki wzór zapewnia nam:

 • dobrą trakcję;

 • stabilność;

 • pewność poruszania się na korcie.

Co więcej - niektóre korty tenisowe mają już określony wzór podeszwy dopasowany do nawierzchni. W naszym kraju, w którym jest dużo kortów ziemnych, dominował, dominuje i będzie dominować wzór jodły. Nie oznacza to jednak, że nie możemy kupić innych butów do tenisa z podeszwą o innym wzorze niż jodła. Dla osób, które grają rekreacyjnie bieżniki odbiegające od tego wzoru mogą być bardziej satysfakcjonujące i komfortowe.


Jaka stopa taki but

Tu istotne jest podbicie. Rozróżniamy podbicia stopy:

 • normalne;

 • niskie;

 • wysokie.

Jak je rozpoznać? Odciskając bosą stopę zostawia ona konkretny ślad. W przypadku niskiego podbicia stopa wydaje się być płaska, bez charakterystycznego wycięcia. Wysokie podbicie charakteryzuje się bardzo dużym wycięciem. W zależności od tego jaki mamy typ podbicia, takie obuwie sportowe powinniśmy dopasować. Przede wszystkim musi nam zapewnić swobodne, komfortowe poruszanie. Niestety, producenci nie dołączają informacji dla jakiego typu stopy przeznaczony jest dany model butów. Ciężko jest też znaleźć informacje w internecie, więc nie pozostaje nic innego jak przymierzanie butów.


Dobór obuwia do tenisa ziemnego pod kątem wiązania

Ważnym elementem w butach do tenisa jest wiązanie. Odpowiednie wiązanie i przeplot sznurówek zapewnia nam:

 • stabilność;

 • amortyzację;

 • dobre dopasowanie do kształtu stopy.

Dobre wiązanie w butach tenisowych pozwala nam wyeliminować niektóre problemy, które mogą się pojawić w trakcie ich użytkowania. Zatem nie lekceważ tego elementu, gdy musisz kupić najlepsze buty do tenisa!


Jaka marka?

W sklepach obuwniczych jest zatrzęsienie różnorodnych firm oferujących buty do gry w tenisa ziemnego. Nike, Reebok, Adidas… Można dostać zawrotu głowy! Jednak są dostępne na rynku buty do tenisa, które zaspokoją wymagania nawet najbardziej profesjonalnych graczy. Są to Adidas Response Approach S. Czarne, eleganckie, z metalicznymi paskami i delikatnymi czerwonymi wstawkami będą ładnie prezentować się na korcie. Charakteryzuje ich świetna elastyczność, stabilność i wręcz idealna przyczepność, która pozwala na granie na różnorodnych nawierzchniach! Mają również bardzo dobre wsparcie, co powoduje, że w dużym stopniu mogą pomóc w eliminacji kontuzji. Są wyposażone w system Non-Marking, więc pomimo czarnej podeszwy nie pozostawiają ciemnych śladów. Czyżby to były wymarzone buty do tenisa? Niewątpliwie tak!