0


Buty to jeden z elementów garderoby, o który trzeba wyjątkowo dbać i stale konserwować, aby zachowały swój kształt i piękny wygląd. Buty wykonane ze skóry są wyjątkowo trwałe i wyglądają bardzo efektownie, dlatego aby podkreślić ich wygląd warto wiedzieć jak odpowiednio je impregnować i czyścić, aby na dłużej zachowały swój piękny wygląd. Skórzane buty ze względu na naturalny materiał, z którego są wykonane, zdecydowanie lepiej wentylują stopę, a także skutecznie dostosowują się do niej pod względem anatomicznym, sprawiając, że skórzane buty nosi się lekko i przyjemnie.


Co ważne, warto najpierw dowiedzieć się, z jakiego rodzaju skóry są wykonane nasze buty. Większość z nich dzieli się na dwa podstawowe typy:


  • buty ze skóry licowej,

  • buty z nubuku, czyli tzw. zamszu.


Skóra licowa jest nieco łatwiejsza w utrzymaniu ze względu na swoją gładką powierzchnię, na której brud osiada zdecydowanie w mniejszej ilości, a ponadto posiadają naturalny połysk, dzięki czemu nie muszą być dodatkowo nabłyszczane. Szeroki wybór skórzanego obuwia różnych marek można odnaleźć na stronie internetowego sklepu e-sporting.pl.


Jak impregnować skórzane buty?


Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną pastę, wosk lub spray przeznaczony do skórzanych butów. Trzeba wybrać je pod kątem posiadanego przez nas obuwia, tak aby środki impregnujące nie przyczyniły się do zmiany ich koloru. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do kosmetyku i zastosować go zgodnie z zaleceniami producenta. Przy sprayach bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości rozpylacza od buta. Zbyt mały odstęp może skutkować zbyt mocnym spryskaniem i w efekcie ściemnieniem skóry, pozostawieniem śladów w miejscu aplikacji, a także przemakaniem butów w przesiąkniętych przez nadmiar kosmetyku fragmentach obuwia. Przy użyciu pasty warto wcześniej oczyścić obuwie szczoteczką i nakładać ją dopiero na oczyszczoną skórę. Aby buty pięknie lśniły można do tego wykorzystać rajstopy! Dzięki lekkim pocieraniu nimi o skórę nabierze ona wyjątkowego blasku.


Czyszczenie skórzanych butów


Zaimpregnowane buty skórzane są zdecydowanie mniej podatne na kurz i inne czynniki osadzające się na ich powierzchni. Jeśli jednak są już tak brudne, że wymagają wyczyszczenia, to należy unikać ich kontaktu z bezpośrednim strumieniem wody. Lepiej wyposażyć się w materiałową lub bawełnianą ściereczkę i najpierw ją delikatnie zmoczyć, a dopiero następnie czyścić nią skórzane obuwie. Skórzane buty można czyścić także delikatną szczoteczką maczaną w roztworze wody z mydłem. W przypadku zabrudzeń butów skórzanych nubukowych z jasnej skóry skutecznym trickiem jest czyszczenie ich przy pomocy mleka. Należy je podgrzać, a następnie zmoczyć w nim wacik kosmetyczny i delikatnie przykładać do buta, uważając, aby go nie zmoczyć. Mleko powinno „wyciągnąć” wszelkie zabrudzenia znajdujące się na jasnej skórze.


Co zrobić, gdy buty skórzane farbują?


Jedną z największych bolączek, która może spowodować naszą niechęć do zakupionych butów jest ich farbowanie. Jednak i ten problem można skutecznie rozwiązać przy okazji prostych tricków:


  • jeśli wnętrze butów farbuje należy delikatnie spryskać je lakierem do włosów i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Lakier sprawi, że na butach powstanie ochronna warstewka, która zapobiegnie farbowaniu. Po pewnym czasie należy powtórzyć czynność,

  • gdy lakier do włosów nie spełnił swojego zadania, to można sięgnąć po wypróbowaną substancję, jaką jest ocet. Powierzchnię butów należy delikatnie przetrzeć wcześniej zamoczonym w occie wacikiem kosmetycznym. Początkowo zapach octu może wydać się drażniący i zbyt intensywny, jednak po całkowitym wysuszeniu butów z pewnością ustąpi, a prawdopodobieństwo ich farbowania będzie znacząco ograniczone.


Jeśli dwa wymienione wcześniej sposoby nie zdały egzaminu być może wystarczy jedynie wymiana wkładek lub zaopatrzenie się w sklepie obuwniczym w specjalny preparat, który zaimpregnuje wnętrze buta i ograniczy jego farbowanie.


Ogromną ofertę skórzanych butów damskich i męskich można znaleźć w internetowym sklepie e-sporting.pl, w tym z kolekcji Ecco i Badura.