0


Wraz z rosnącą popularnością zdrowego trybu życia, znacznie zwiększyła się liczba osób uprawiających sport. Bieganie, siłownia, sztuki walki, rower - wszystkie te dziedziny znalazły swoich amatorów. Aby sport przyniósł więcej pożytku niż szkody, warto pamiętać nie tylko o odpowiedniej technice wykonywania ćwiczeń, ale również o… odpowiednio dopasowanym obuwiu! Zadbajmy o to, aby ćwicząc, nie nabawić się odcisków czy odparzeń i cieszmy się komfortem podczas uprawiania sportów.


buty sportowe

Wybierz buty sportowe, uwzględniając rodzaj sportu

Bez względu na to, czy szukamy obuwia w sklepie stacjonarnym, czy przeglądamy sklep internetowy, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Istotny jest zarówno krój buta, jak i materiał, z którego został wykonany. Zwróćmy również uwagę na grubość podeszwy i dopasowanie obuwia do stopy, a także wygodę zapięcia czy sznurowania. Jak dobrać buty sportowe do uprawianej dyscypliny? Jeżeli ćwiczymy aerobik, sztuki walki albo wykonujemy treningi siłowe, wybierzmy uniwersalne obuwie sportowe dobrej jakości. Musi być odpowiednio miękkie i bez trudu się zginać - wystarczy cienka podeszwa. Jeżeli biegamy, zadbajmy o buty zaprojektowane do tej czynności. Biegając w złych butach, narażamy się na większe ryzyko kontuzji stawów! Jeżeli biegamy po twardych powierzchniach, należy wybrać obuwie zapewniające odpowiednią amortyzację.

Poznaj swój typ stopy

Nie każdy wie, że przy wybieraniu obuwia sportowego powinno się uwzględniać także… własny typ stopy. O co chodzi? Poruszając się, naturalnie kierujemy stopy w danym kierunku. Stopa pronująca po zetknięciu z podłożem odchyli się do wewnątrz. Właściciele stóp supinujących przekładają wagę ciała na zewnątrz. Osoby o neutralnym typie stopy rozkładają ciężar na całej jej powierzchni. Jaki to ma wpływ na bieganie? Ogromny! W zależności od tego, na którą część stopy kierujemy ciężar, potrzebujemy amortyzacji w nieco innym miejscu. Jak natomiast sprawdzić, do którego typu się kwalifikujemy? Tendencje stopy można skontrolować na przykład po miejscach, na których ścieramy buty.

Dobry design, czyli połącz komfort z przyjemnością

Z modą na zdrowy tryb życia przyszła również moda na ładne, sportowe stroje. Nic dziwnego - dużo przyjemniej jest ćwiczyć w kolorowych, atrakcyjnych ubraniach i wygodnych, ładnych butach. Obecne trendy widać w najnowszych kolekcjach popularnych firm, czego przykładem są buty damskie Adidas. Są dostępne w wielu fasonach zaprojektowanych do różnego rodzaju dyscyplin oraz w wielu fantastycznych kolorach. Obuwie sportowe to nie tylko rażące neony - dostępne są także urocze adidasy w pastelowych odcieniach. Wystarczy spojrzeć na katalog dostępny na stronie sklepu internetowego SPORTING, aby przekonać się jak szeroki jest wybór wygodnego obuwia.

Jak sprawdzić jakość?

Kupując buty sportowe, lepiej zdecydować się na jakość niż cenę. Dlaczego jest to tak ważne? Podczas uprawiania sportu, stopy pracują intensywniej niż w trakcie wykonywania codziennych czynności. Nosząc obuwie niskiej jakości, męczymy je i narażamy się na kontuzje. Poza tym chyba lepiej jest posiadać parę wygodnego obuwia na dłużej niż jeden sezon?

Jakim markom można zaufać? Najbardziej znane firmy sportowe nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Produkowane przez nie buty dobrze sprawdzają się zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Obuwie takich firm jak Nike czy Adidas można znaleźć w przystępnych cenach na http://e-sporting.pl/ i zamówić z dostawą do domu.