0


Wygląd jest dla wielu osób bardzo istotny. Chociaż mówi się, że nie powinno się oceniać książki po okładce, to jednak zależy nam na schludnym wyglądzie. Czasem jednak kierowanie się wyglądem może przynieść marne skutki, zwłaszcza gdy chodzi o wybór butów. Wiele pań może w swojej szafie pokazać buty, które są bardzo niewygodne, ale bardzo piękne. No właśnie, wygląd czasem bierze górę nad funkcjonalnością i wygodą. A jak jest w przypadku obuwia sportowego - co kieruje naszymi wyborami?
 


Co jest ważniejsze: wygoda czy moda?


Jeśli zadalibyśmy to pytanie ortopedom, z pewnością usłyszelibyśmy, że najważniejsza jest wygoda. Nieodpowiednio dobrane buty mogą sprawić, że stopy będą się w nich męczyć, a to odbije się na naszym zdrowiu. Być może widzieliście zdjęcia gejsz, które od za małych i nie wygodnych butów miały zdeformowane stopy. Przy butach sportowych raczej trudno o tak drastyczny efekt, ale zmęczenie nóg może wystarczająco wpłynąć na nasze samopoczucie.


Jednak nie możemy zapomnieć też o tym, że moda i uroda mają dla nas bardzo duże znaczenie. Buty sportowe kosztują więcej niż buty na co dzień, dlatego mamy prawo wymagać od producentów, aby były one zarówno wygodne i modne. Całe szczęście dla wielu z nas producenci słuchają opinii konsumentów. Wystarczy spojrzeć na kolekcję butów z serii Nike Air Max. Gdy je tworzono skupiano się głównie na ich funkcjonalności. Miały one zapewnić naszym stopom maksymalny komfort podczas użytkowania. Udało się. Ale dla dopełnienia efektu zadbano również o ich wygląd. Serię Nike Air Max określa się jako najbardziej kolorową i najbardziej przyciągającą wzrok, dzięki wykorzystaniu żywych, neonowych barw.


Adidas z kolei postanowił zrobić coś, czego dokonało niewielu: połączyli oni bowiem buty sportowe z butami na obcasie. Tak oto powstał model Adidas Basket Profi UP.

buty adidas profi up

Oprócz wysokiej cholewki, która stabilizuje kostkę, mają one też wysoki koturn, stopniowo podwyższa się w kierunku pięty. Jednak właśnie dzięki koturnowi zadbano o pełną stabilizację i pewność kroku. Podobny model stworzyła firma Reebok we współpracy z Alicią Keys.

buty reebok Alicia Keys
Do ich wykończenia wykorzystano najnowsze trendy stosując ćwieki, wężowy wzór oraz błyszczące elementy. Jak więc widać, możliwe stało się połączenie mody i wygody.
 


Czym powinniśmy się kierować przy wyborze butów?


Wiemy już, co decyduje o naszych wyborach, a teraz zastanówmy się, czym tak naprawdę powinniśmy się kierować. Przede wszystkim obuwie sportowe powinniśmy dobierać do rodzaju aktywności, jaką zamierzamy wykonywać. Inne buty powinny nam służyć do biegania, a jeszcze inne do gry na hali. Niewłaściwe ich użytkowanie może sprawić, że szybciej się zniszczą. Konstrukcja butów jest tworzona w taki sposób, aby dostosować je do każdego możliwego ruchu, ale jeśli butów na co dzień użyjemy do biegania, to może się okazać, że podeszwa jest zbyt miękka i nie amortyzuje odpowiednio wstrząsów, które powstają podczas uderzania stopą o ziemie. W efekcie możemy nabawić się bolesnych kontuzji, które wykluczą nas ze sportu na dłuższy czas.


Nasz wybór powinniśmy też uzależnić od tego, czy dopasowują się one odpowiednio do naszej stopy. Każdy z nas może mieć inny jej układ. U jednych rozkład środka ciężkości będzie neutralny, u drugiej osoby będzie się rozchodził na zewnętrzną stronę stopy, a jeszcze u innych będzie się on kierował na wewnętrzną stronę. Nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie butów, które dopasują się do każdego kształtu i rodzaju stopy, dlatego też nie powinniśmy kupować używanych butów.


Dystrybucją obuwia zajmujemy się od ponad 20 lat, dlatego doskonale wiemy, że w ich przypadku nie musimy wybierać pomiędzy wygodą a wyglądem. W sklepie internetowym sporting znajdziecie buty, które są zarówno modne, jak i bardzo funkcjonalne. Nike, Adidas, Reebok czy Puma to tylko kilka z wielu marek, które u nas znajdziecie. Kiedy odwiedzicie już nasz sklep, nie zapomnijcie zajrzeć również do działu wyprzedaży. Czekają tam na Was ostatnie sztuki kultowych butów sportowych.