0


Producenci obuwia nieustannie działają i regularnie wypuszczają na rynek nowe modele swoich butów sportowych. W takim gąszczu nie trudno się pogubić, dlatego też nie łatwo jest wpaść na ich podróbki. Czy wiecie jak nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom i jak nie trafić na nieoryginalne buty? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Dzięki nam już nigdy nie wydacie pieniędzy na buty, które są nieznanego pochodzenia, a ze swoimi pierwowzorami nie mają nic wspólnego.
 


Kupuj tylko w odpowiednich sklepach


Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, gdzie zamierzamy kupić buty sportowe. Punktów sprzedaży jest bardzo wiele i w zasadzie każdy sklep oferuje buty znanych marek. Jednak nie wszystkie one posiadają odpowiedni asortyment. Aby móc sprzedawać buty takich marek jak Nike, Adidas czy Crocs, sklep musi być jednym z autoryzowanych punktów sprzedaży. Pełną ich listę znajdziemy na stronach producentów. Jednak czasem sklepy są tylko pośrednikami sprzedaży, a obuwie jest kupowane przez sklepy w hurtowniach z ciuchami sportowymi. Dlatego nawet jeśli nie możesz znaleźć swojego sklepu na stronie producenta, to nie znaczy jeszcze, że buty przez nich sprzedawane nie są oryginalne. Możemy jeszcze zwrócić uwagę na inne znaki szczególne.
 


Co ma oryginał, czego nie ma podróbka?


Umiesz rozpoznać, czy biżuteria jest złota czy tylko pozłacana? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to będziesz też potrafił rozpoznać podróbki obuwia sportowego. Na biżuterii wybijany jest numer próby. Buty z kolei mają numer seryjny. To właśnie on stanowi podstawowy znak rozpoznawczy. Znajdziemy go na opakowaniu oraz na metce przyszytej do wewnętrznej strony języka. Wystarczy, że przepiszemy go do wyszukiwarki internetowej. Jeśli w rezultatach wyszukiwania pojawi się model, który zamierzamy kupić, możemy być pewni, że mamy do czynienia z oryginałem. W większości przypadków wystarczy już wpisanie samej nazwy modelu i marki.


Co mają jeszcze oryginały, czego nie mają ich podróbki? Otóż cechy charakterystyczne, takie jak logo, są najczęściej podrabianą rzeczą przez fałszerzy. Znana wszystkim firma Adidas jest najpopularniejszą marką obuwniczą w Polsce. Głównym tego powodem jest fakt, że pierwszymi sportowymi butami, które trafiły na polski rynek, były buty tej właśnie marki. Wśród wielu modeli tych butów wiele z nich okazywało się podróbkami. Mało kto zauważał, że kupuje buty Abidasa lub Abibasa. Niewielka różnica, której na pierwszy rzut oka się nie zauważa, ale jednak niezaprzeczalny dowód na podróbkę.


Dla tej firmy charakterystyczne jest logo koniczynki oraz 3 paski, które na samym początku służyły jako wzmocnienie dla konstrukcji buta. Podróbki więc miały nie 3, a 4 paski. Koniczynkę z kolei zastępowano innymi rodzajami liści.
 


Sprawdzaj cenę


Za rzeczy oryginalne i markowe trzeba zapłacić trochę więcej. Dlatego też chętnie udajemy się na przeceny i wyprzedaże, kiedy to wiele produktów możemy nabyć nawet z 70% zniżką. Jednak jeśli nie znamy sklepu, to taka wyprzedaż może okazać się zwykłą pułapką. Producenci obuwia markowego, tacy jak Nike czy Reebok, przeprowadzają wyprzedaże zazwyczaj 2 razy do roku - z okazji wyprzedaży letnich i zimowych. Dotyczą one wszystkich dostępnych modeli. Z obniżonymi cenami mamy do czynienia tylko wtedy. Odstępstwem od reguły jest dostępność znacznie starszych modeli, które się nie wyprzedały. Ale ich obniżka jest spowodowana najczęściej jednoczesnym wprowadzeniem do obrotu nowego modelu - tłumaczą eksperci z internetowego sklepu z markowym obuwiem sportowym e-sporting.pl. Jeśli więc widzisz buty Nike Air Max za 50 złotych, to zachowaj zimną krew i sprawdź, czy aby na pewno są to oryginały. Niskie ceny są charakterystyczne dla hipermarketów oraz stoisk na targowiskach.


A na koniec najważniejsze: oryginalne buty są zawsze dostarczane w oryginalnych opakowaniach. Jeśli sprzedawca pakuje buty prosto do torby, zapytaj o oryginalne pudełko. Jeśli powie, że go nie ma, zrezygnuj z dalszej transakcji.