0
Jak firmy obuwnicze dbają o ekologię?

 

Od wielu lat naukowcy biją na alarm i przypominają nam, że dbałość o środowisko jest bardzo ważna. Jeśli będziemy nierozsądnie gospodarować zasobami naturalnymi, wkrótce może ich zabraknąć. Przełoży się to na gorsze warunki życia oraz pogorszenie stanu zdrowia. Najgroźniejszy scenariusz zakłada niszczenie planety i uczynienie jej niezdatnej do życia. Według organizacji zajmujących się ochroną środowiska największe zagrożenie tworzą wielkie korporacje, które zajmują się produkcją masową. To do nich działacze kierują swoje apele o uszanowanie matki ziemi. Zobaczmy więc, jak na nie reagują giganci z branży obuwniczej.
 

Detox Challenge

Zacznijmy od tego, że każda wielka korporacja cały czas podkreśla swoją troskę o ekologię. Przypomina to przy każdej możliwej okazji, przekazuje środki finansowe na organizacje chroniące środowisko. Jednak tak naprawdę same słowa nie wystarczą - potrzebne są konkretne działania. W tym celu organizacja Greenpeace postawiła wyzwanie firmie Nike oraz Adidas. Nazwali je “Detox Challenge” i postanowili, że będzie to wyzwanie długotrwałe. Wedle zasad firmy miało do roku 2020 wyeliminować z całego łańcucha produkcji oraz dostaw wszelkich szkodliwych substancji chemicznych. Aby stać się bardziej wiarygodnym, firma Nike zgodziła się na publikację danych o wszelkich środkach chemicznych, które są u nich stosowane.
 

“Better place”

Adidas postanowił za to wykonać inny ruch. Firmie przyznano logo “Better place”, którym mogli posługiwać się do roku 2012. Aby zwieńczyć tą akcję sukcesem korporacja ogłosiła, że podczas Olimpiady w roku 2012 wszyscy wolontariusze, ponad 70 tysięcy uczestników, obsługa techniczna, a także osoby znajdujące się w sztafecie niosącej płomień, będą miały na sobie ubrania, które zostały wykonane z surowców wtórnych. Ponad to ogłosili, że pracują nad stworzeniem butów, które od samego początku do końca zostaną wykonane z recyklingu, a także chcą zaprojektować butelkę, która w 100% będzie stworzona do recyklingu.

 

 

Dodajmy jeszcze, że w kolekcji ubrań ze znaczkiem “better place” mogą znaleźć się tylko takie produkty, które:
 
- zostały stworzone z materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych
- do ich produkcji nie wykorzystano groźnych substancji chemicznych
- zapewniono pracownikom najwyższe standardy pracy
- użyto odpowiednich systemów zarządzania energią i odpadami


Reuse-a-shoe

Nike z kolei odpowiedział akcją “Reuse-a-shoe”, w której to stworzono 300 punktów, do których można przynieść stare i zniszczone buty. Przez 12 lat trwania akcji zebrano w sumie 25 milionów par obuwia sportowego. Co się z nimi dzieje? Przysługują się społeczeństwu, gdyż przerabia się je na nawierzchnie placów zabaw, kortów oraz sal treningowych. Niektóre części wykorzystuje się przy nowych modelach.
 

“Nike Better World”

Ponad to Nike głosi hasło “Nike Better World”, w którym to chce pokazać, że firma robi wszystko, aby świat stał się lepszym miejscem. Dlatego też nie tylko eliminują groźne substancje, lecz także tworzą nowe programy gospodarowania odpadkami, uważniej decydują o wyborze materiałów oraz wspierają wszelkie akcje społeczne. Dowodem na ich rzeczywiste działanie niech będzie stworzenie spodenek dla koszykarzy, które wykonano z przetworzonego poliestru. Do kompletu stworzono również koszulki, które zawierają ten materiał w 96%. Aby stworzyć taki komplet potrzeba 22 butelek. Idea ta spodobała się firmie i wkrótce wyprodukowano również stroje dla piłkarzy.

 

 

Chronić środowisko można na wiele sposobów. Recykling, stosowanie produktów naturalnych zamiast sztucznych i wiele innych. Wiecie już, którym firmom zależy na naszej planecie. Jeśli i Wam zależy, tak jak nam, możecie śmiało kupować produkty Nike, Adidas czy firmy Ecco. W naszym sklepie internetowym SPORTING znajdziecie bogaty wybór obuwia sportowego i obuwia zimowego. Nie zapomnijcie zajrzeć do działu z promocjami i na naszą wyprzedaż butów. Czekają tam na Was same niespodzianki. 


-26%

SANDAŁY CROCS ISABELLA T-STRAP 202467 854

WYPRZEDAŻŻEŃSKI

SANDAŁY CROCS ISABELLA T-STRAP 202467 854

139,00 PLN Cena poprzednia: 189,00 PLN

ZOBACZ

-41%

BUTY SKECHERS GO FLEX 14011/BKGY

WYPRZEDAŻŻEŃSKI

BUTY SKECHERS GO FLEX 14011/BKGY

199,00 PLN Cena poprzednia: 339,00 PLN

ZOBACZ