WYPRZEDAŻ ORYGINALNYCH BUTÓW SPORTOWYCH
0
Jak dobrać odpowiednie buty sportowe?

 

“Daj mi odpowiednie buty, a podbije świat” mówi słynne przysłowie. I sporo w tym racji. Wygodne, odpowiednio dobrane i dopasowane buty nie wpływają tylko na nasze stopy, ale także na całą sylwetkę. Często nie zdajemy sobie sprawy, że takie schorzenia jak ból kręgosłupa czy nieprawidłowa postawa, spowodowane są właśnie nieodpowiednim obuwiem. Problem źle dopasowanego obuwia dotyczy większości z nas, ponieważ kupując buty częściej kierujemy się aktualnymi trendami i modą. Fundujemy tym samym własny stopom tortury. Aby więc uniknąć obtarć, odcisków i bólu kręgosłupa, dowiedz się, jak dobrać odpowiednie buty.

 

Buty dla dziecka

Wybierając buty dla dziecka musimy być szczególnie ostrożni, ponieważ jego stopa nie jest jeszcze do końca ukształtowana. Stopy dziecka są narażone na zniekształcenia - nieodpowiednim obuwiem możemy zrobić dziecku krzywdę. A jak wiadomo, stan stopy ma wpływ na cały układ ruchu dziecka. 
 

Rozmiar

Buty dla dziecka nie mogą być ani za małe ani za duże. Kupowanie bucików na wyrost nie jest dobrym pomysłem. Za duże buty powodują, że stopa nie ma oparcia, w rezultacie dziecku trudno jest się poruszać. Z kolei za małe narażają stopy na deformację, obtarcia, bóle kolan, a nawet płaskostopie. Najlepiej jeśli buciki mają 5 milimetrów luzu. Nosek bucików powinien być zaokrąglony, aby palce miały miejsce na swobodne ruchy. 
 

Kształt

Zadbaj o to, aby buciki dziecka miały sporo przestrzeni w placach. Konieczna jest również cholewka zakrywająca i trzymająca kostkę. Najlepsze są buciki sznurowane, pozwalające odpowiednio wyregulować i dopasować do stopy dziecka. Powinny być oddychające, wykonane z naturalnych surowców. Zrezygnuj z półbutów, które prowadzą do wykrzywiania kolan. Na lato wybierz sandały z profilowaną podeszwą, np. takie: http://e-sporting.pl/sandaly-adidas-akwah-8-d65556,40,5765,4590. Przymierzając buty z dzieckiem, postaw je na podłodze i sprawdź czy bez problemu może utrzymać w nich równowagę.

 

Buty dla dorosłych

Wbrew pozorom dobór odpowiedniego obuwia dla dorosłych, również nie jest prostą sprawą. Pomyśl tylko jak często zmagałeś się z obtarciami i odciskami od nowych butów. A buty dla dorosłych muszą być tak dopasowane, aby w rzeczywistości były niewyczuwalne. Musi być w nich miejsce na swobodne poruszanie palcami i ważne, aby do wnętrza wpadało powietrze. 

 

damskie buty adidas stan smith
 

Rozmiar

Większość osób tak naprawdę nie wie, jaki rozmiar buta nosi. Różnią się one w zależności od marki. Skąd więc pewność, że na naszej stopie spoczywa właściwy rozmiar obuwia? Przymierzając buty w sklepie załóż na stopy oba buty i przejdź się kilkakrotnie po salonie. Za duże buty będą klapać i sprawią, że stopa będzie nienaturalnie wykrzywiać się w celu utrzymania obuwia na stopie. Z kolei za małe buty będą cisnąć i obcierać, nie licz na to, że buty “rozejdą się”. Dla własnego komfortu zakup buty z ok. 5 milimetrowym luzem. 
 

Kształt

Czubek buta powinien być dopasowany do kształtu naszej stopy, nie powinien jej uciskać, bo grozi to zniekształceniami palców i tak zwanymi halluksami. Zwróć też uwagę na podeszwę. Powinna być wyprofilowana i gruba, aby skutecznie amortyzować podłoże. Pamiętaj, aby kupować buty dobrej jakości. Te, uszyte z tanich materiałów odcinają stopie dopływ powietrza, powodując liczne choroby. Ściółka powinna chłonąć wilgoć i pozwalać stopie oddychać. Kupując buty zwróć też uwagę na jego wagę, kieruj się zasadą - im lżejsze buty, tym lepsze. 

 

Choroby stóp spowodowane nieodpowiednim obuwiem

Panie, które noszą buty z zwężonym czubkiem narażone są na bardzo bolesne halluksy. Tworzą się one pod wpływem ciągłego ucisku, z boku dużego palca u stopy powstaje bolesny i nieestetyczny guz. Jeśli zauważysz deformację sięgnij po specjalne wkładki między palce, które pomogą zniwelować problem. Natomiast od butów na obcasie pojawiają się silne bóle kręgosłupa. Aby temu zapobiec staraj się ograniczyć noszenie butów na wysokim obcasie do absolutnego minimum. Kolejną dolegliwości spowodowaną doborem niewłaściwego obuwia jest ostroga. Jest to wyrośl, która tworzy się od spodniej strony kości piętowej. Jest to bardzo bolesne, ponieważ uciska ścięgna i więzadła pięty.

 

ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ BUTÓW SPORTOWYCH

oferta butów sportowych e-sporting


-16%

KOSZULKA NIKE RUNNING TOP 904634 010

WYPRZEDAŻ

KOSZULKA NIKE RUNNING TOP 904634 010

75,00 PLN Cena poprzednia: 89,00 PLN

ZOBACZ

KURTKA ADIDAS W BTS CY9127

NOWOŚĆ

KURTKA ADIDAS W BTS CY9127

279,00 PLN Cena poprzednia: 399,00 PLN

ZOBACZ

-38%

KURTKA PUMA SF FERRARİ VENT PADDED JACKET 762240 02

WYPRZEDAŻ

KURTKA PUMA SF FERRARİ VENT PADDED JACKET 762240 02

499,00 PLN Cena poprzednia: 799,00 PLN

ZOBACZ

-57%

KURTKA ZIMOWA CMP DOWN JACKET 3K84457 M875

WYPRZEDAŻ

KURTKA ZIMOWA CMP DOWN JACKET 3K84457 M875

199,00 PLN Cena poprzednia: 459,00 PLN

ZOBACZ