Twój ulubiony sklep w sieci...
0
Jak prawidłowo zadbać o buty sportowe?

 

Codziennie, każdy człowiek poddaje się zabiegom higieny osobistej. Myje włosy, zęby, całe ciało. Ochrona przed bakteriami i zabrudzeniami stanowi codzienny nasz rytuał. Dlatego pierzemy wszystkie nasze ciuchy i staramy się nie nosić ich przez 2 dni z rzędu. Jednak jest pewna część naszej garderoby, którą zdecydowanie zaniedbujemy. Są nią buty. Przyjrzyjmy się zatem, jak powinna wyglądać odpowiednia i prawidłowa higiena butów.
 

Każdy z nas wie, że odpowiednia pielęgnacja butów sportowych pozwala przedłużyć ich żywotność. Nie bez znaczenia jest również sposób ich przechowywania. Jeśli trzymamy buty w szafie zadbajmy o to, aby każda para miała swoje miejsce. Nie pozwólmy, aby buty zostały niechlujnie wrzucone na dno szafy i gniotły siebie nawzajem. Najprostszym sposobem na przechowywanie butów jest trzymanie ich w pudełkach, w których zostały zakupione. Jeśli natomiast nie otrzymaliśmy go, możemy nabyć specjalne pojemniki na buty. Są to przezroczyste pudełka, które kosztują raptem kilkanaście złotych. Dostępne są w różnych rozmiarach, więc nie będziemy się musieli głowić, jak zmieścić ulubione buty do pudełka. Coraz częściej też producenci obuwia decydują się na sprzedaż obuwia w proekologicznych pudełkach. Jedną z nich jest firma Reebok, której pudełko przypomina materiałową torbę na zakupy. Dzięki temu możemy używać go wielokrotnie do wszelkich butów sportowych.


Czy warto kupować używane buty? 

Jednak wróćmy do właściwego tematu czyli do higieny obuwia. Pierwsza zasada brzmi: nie kupuj używanych butów? Dlaczego? Każdy but dopasowuje się do kształtu stopy osoby, która je nosi. Oznacza to, że pod wpływem ciężaru naszego ciała buty mogą się naturalnie zniekształcić, aby ich właścicielowi było wygodnie. Poza tym, mimo stosowania przewiewnych materiałów, nie unikniemy pocenia się stóp podczas treningu. Jeśli uważacie, że to nic strasznego, to odpowiedzcie sobie na pytanie, czy nosilibyście po kimś przepocone ciuchy? Nie? No właśnie - z butami jest dokładnie to samo.
 

Poza tym pamiętajmy, że choroby grzybicze stóp są dosyć powszechnym zjawiskiem, co oznacza, że możemy zarazić się nimi, jeśli kupimy buty po kimś. Oczywiście dobra kultura nakazywałaby, żeby odsprzedawać obuwie w nienagannym stanie czyli po jego wypraniu i oczyszczeniu, jednak i tak jesteśmy za tym, aby każda para butów, którą nabywamy, była nowa i mogła dopasować się do nas.


Jak prawidłowo pielęgnować buty sportowe? 

Skoro już przeszliśmy do czyszczenia, to skupmy się na tym. Jak prawidłowo oczyścić buty z zanieczyszczeń. Zacznijmy od zabezpieczenia ich przed działaniem takich czynników zewnętrznych jak woda, śnieg, błoto oraz sól. W tym celu nabywamy specjalny preparat, który stosujemy zgodnie z instrukcją tuż po zakupieniu obuwia. Impregnację obuwia przeprowadzajmy na świeżym powietrzu. Po pokryciu obuwia preparatem, wystawmy buty na dwór i pozwólmy im się przewietrzyć. Zazwyczaj preparaty te są dosyć intensywne i mogą drażnić nas swoim zapachem. W celu zadbania o swoje ulubione buty sportowe, zaopatrz się w najlepsze środki do pielęgnacji obuwia, takie jak pasta, impregnat do butów sportowych, szczotka do zamszu, szampon czy dezodorant, który pozwoli utrzymać właściwy zapach Twoich sneakersów. Polecamy również wspaniały ZESTAW DO PIELĘGNACJI CREP PROTECT CURE TRAVEL, który doskonale sprawdzi się przy okacji podrózy służbowej lub urlopu.


Jakich środków pielęgnacyjnych używać do konserwacji i czyszczenia butów?

Są również dostępne preparaty, które stosujemy wewnątrz obuwia. Ich działanie ma na celu zniwelowania przykrych zapachów, a także zapobiega rozwojowi wszelkich drobnoustrojów. 

Warto jest również wyrobić nawyk regularnego czyszczenia butów. Najczęściej decydujemy się na upranie butów, kiedy tracą swoje naturalne kolory. Jeśli trenujemy w plenerze, z którego bardzo prosto jest przynieść różnego rodzaju zanieczyszczenia i piach, tuż po wejściu do domu, otrzepmy buty z piachu, oczyśćmy je z błota - wystarczy do tego wilgotna gąbka lub kawałek materiału.
 

Sposób czyszczenia butów będzie różnił się w zależności od tego, jakie materiały zostały wykorzystane do ich wyprodukowania. Innej pielęgnacji wymaga skóra naturalna, a innej materiał tekstylny. Większość obuwia sportowego można prać w pralce. Jednak zalecamy, aby wcześniej zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania. Pamiętajcie też, aby używać oddzielnych gąbek do czyszczenia podeszwy, a innych do czyszczenia cholewki.
 

Decydując się na zakup obuwia sportowego w naszym sklepie internetowym, możecie być pewni, że otrzymacie je w oryginalnym opakowaniu wraz z instrukcją dotyczącą prawidłowej pielęgnacji.


-30%

SPODNIE 4F SZARE H4L17 SPMD001 1986

WYPRZEDAŻ

SPODNIE 4F SZARE H4L17 SPMD001 1986

69,00 PLN Cena poprzednia: 99,00 PLN

ZOBACZ

-40%

KURTKA MĘSKA 4F CZARNA H4Z17 SFM003 60

WYPRZEDAŻ

KURTKA MĘSKA 4F CZARNA H4Z17 SFM003 60

179,00 PLN Cena poprzednia: 299,00 PLN

ZOBACZ

SKARPETY REEBOK STOPKI BIAŁE 3PAK ZA KOSTKĘ AJ6238

SKARPETY REEBOK STOPKI BIAŁE 3PAK ZA KOSTKĘ AJ6238

35,00 PLN Cena poprzednia: 45,00 PLN

ZOBACZ

-41%

BLUZA 4F DAMSKA CZARNO ZŁOTA H4Z17 BLD005 60

WYPRZEDAŻ

BLUZA 4F DAMSKA CZARNO ZŁOTA H4Z17 BLD005 60

99,00 PLN Cena poprzednia: 169,00 PLN

ZOBACZ