DARMOWA DOSTAWA* 30 DNI NA ZWROT SZYBKA REALIZACJA BEZPIECZNE ZAKUPY
0

Twój koszyk jest pusty.

Jak dbać o buty jesienią i zimą?

 

Jesień i zima to bardzo wymagający okres, nie tylko dla nas, ale też dla naszych butów. Śnieg, deszcz, mróz i wiatr połączony z solą i piaskiem na chodnikach, jest zabójczą mieszanką dla każdego materiału. Dowiedz się jak dbać o buty jesienno-zimową porą, aby długo opierały się warunkom atmosferycznym.

Buty to nasza pierwsza linia obrony przed zimnem. Jeśli będą szybko przemakać na deszczu lub topniejącym śniegu to nie będą spełniać swojego podstawowego zadania, a ich właściciel szybko złapie grypę lub przeziębienie. Nawet najcieplejsze ubranie nie pomoże, gdy trzeba spędzić cały roboczy dzień z mokrymi stopami.

Jak dbać o buty

Metody pielęgnacji obuwia zależą głównie od materiału z jakiego są zbudowane. Inaczej będziemy dbać o zamsz lub skórę lakierowaną, a inaczej o buty z materiałów technicznych z membraną. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę są zalecenia producenta. W ulotkach dołączanych do nowej pary butów powinna być zawarta informacja o zalecanych formach konserwacji. Często są to bardzo lakoniczne stwierdzenia, mówiące by stosować tylko substancje przeznaczone, na przykład, do zamszu. Dlatego aby właściwie dbać o swoje buty konieczna jest odrobina wiedzy, by nie zniszczyć ich przy czyszczeniu i odpowiednio zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi. 

Jak dbać o buty ze skóry naturalnej

Ten szlachetny materiał wymaga szczególnej troski, jednak potrafi odwdzięczyć się pięknym wyglądem przez lata. Pielęgnację obuwia skórzanego zaczynamy od oczyszczenia go z błota i piasku. W tym charakterze najlepiej sprawdza się miękka wilgotna szmatka lub miękka szczotka. Czyścimy także podeszwy. Jeżeli na powierzchni materiału powstały nieestetyczne zacieki to usuniemy ją wodą z odrobiną detergentu. Po czyszczeniu konieczne jest pastowanie, które zaimpregnuje skórę. Warto wybierać pastę polerującą w formie kremu, a nie nabłyszczającą w płynie, ponieważ ta nie impregnuje materiału. Ostatnim etapem jest polerowanie. Najlepiej w tej roli sprawdzi się szczotka z miękkiego włosia, na przykład końskiego lub koziego, ale można wykonać to miękką bawełnianą szmatką. 

 

buty jesienno zimowe new balance

 

Pielęgnacja obuwia ze skóry lakierowanej wygląda trochę inaczej. Po pierwsze takich butów nie należy pastować. W przeciwnym razie stracą połysk. Pielęgnujemy je za pomocą wazeliny lub specjalnego środka do konserwacji skóry lakierowanej. Tego rodzaju skóra źle znosi zimno (może popękać), dlatego gdy na zewnątrz jest duży mróz warto włożyć je w domu i chwilę w nich pochodzić by rozgrzały się od środka.

Konserwując zamsz zaczynamy od wyczyszczenia go gumową szczoteczką do zamszu. Większe zabrudzenia możemy usunąć za pomocą gumki do ołówka. Impregnujemy je specjalnie przeznaczonym do tego preparatem.

Bardzo popularne są buty jesienno-zimowe wykonane z różnego rodzaju materiałów technicznych. Najważniejszą zasadą w czyszczeniu tego rodzaju obuwia jest szybkość. Im dłużej brud będzie wnikał w strukturę materiału tym trudniej będzie go usunąć. Do czyszczenia używamy miękkiej szczoteczki i ciepłej wody, a po wyschnięciu impregnujemy preparatem stworzonym z myślą o właśnie tego rodzaju materiale. interesujące modele butów jesienno-zimowych z materiału możemy znaleźć w naszym sklepie internetowym.

Buty jesienne i zimowe to jeden z tych elementów ubioru, na którym nie warto oszczędzać. Od nich zależy to jak komfortowo będziemy się czuć podczas outdoorowych aktywności. Jednak nawet najlepsze z czasem stracą swoje właściwości jeśli nie będziemy o nie właściwie dbać. Nie wymaga to wcale dużej ilości czasu i środków, a zadbane obuwie będzie pięknie wyglądać i służyć nam przez długi czas.

Najważniejsza jest impregnacja 

Impregnacja obuwia to proces, który ma na celu zabezpieczyć materiał przed szkodliwym działaniem wilgoci, pleśni oraz przed zabrudzeniami. Jest to jeden z warunków właściwego użytkowania butów jesienno-zimowych. Impregnacje powinno wykonać od razu po zakupie butów. Po pierwszym zetknięciu butów z wodą impregnacja nie będzie tak skuteczna. Impregnacje warto powtarzać, szczególnie na nowy sezon.

Jak dobrać najlepszy impregnat?

Odpowiednie przygotowane buty zimowe lub buty jesienne to kluczowy element ich użytkowania musimy chronić buty przed wszelkimi zabrudzeniami jak już wspomnieliśmy impregnacja jest najważniejszą częścią zabiegu pielęgnacji butów. Każde tworzywa trzeba pokryć preparatem, który wydłuży życie butom, zapobiegnie wchłanianiu wilgoci oraz przed zanieczyszczeniami. Na rynku istnieje wiele rodzajów środków do czyszczenia i chronienia obuwia. Buty z różnego tworzenia wymagają użycia różnych impregnatów. W naszym sklepie internetowym e-sporting.pl znajdziesz wszystko to czego potrzebujesz, aby odpowiednio zaimpregnować swoje buty by zachowały swoją znakomitą jakość przez lata.

 

buty jesienno zimowe new balance