Twój ulubiony sklep w sieci...
0


Pewne jest, że buty biegowe należy prać, gdyż są używane zdecydowanie częściej niż inne. Wiele producentów odradza pranie butów, jednak niezbędne jest ich regularne czyszczenie. Warto dbać o higienę butów biegowych, aby zapewnić komfort swoim stopom, a także uniknąć ewentualnych problemów z utrzymaniem higieny i chorobami grzybiczymi. Z czyszczeniem butów przede wszystkim nie należy przesadzać i podchodzić do tego zbyt restrykcyjnie. Czasem wystarczy jedynie wymiana wkładek i zastosowanie bakteriobójczego i odświeżającego wnętrze butów dezodorantu.Przygotowanie obuwia do prania


Zanim przejdziemy do prania butów należy najpierw maksymalnie je oczyścić przy pomocy na przykład małej szczoteczki i roztworu wody z myłem. Jeśli mamy do czynienia z butami wykonanymi ze skóry należy uważać, aby nie zamoczyć ich w jakikolwiek sposób. Ponieważ poprzez kontakt z wodą mogą stać się podatne na przemiękanie. Oprócz tego delikatna skóra może także zmienić swoją barwę.

Nie należy mieć jednak żadnych obiekcji przy czyszczeniu gumowych podeszw obuwia, najpierw można spróbować odmoczyć je w misce z wodą, a następnie dokładnie wyszorować szczoteczką.


Na pewno każdorazowe czyszczenie butów po treningu jest bez sensu, jeśli nazajutrz znów masz zamiar biegać w terenie. Więc jeśli buty nadają się jeszcze do użytku, to warto wstrzymać się z ich czyszczeniem.


Jeśli czyścimy buty pod kranem warto pamiętać o wylaniu wody ze środka szczególnie uwzględniając przy tym wodę zbierającą się w okolicy pięt, która spływa, gdy będziemy suszyć buty w pionowej pozycji.
 


Czy buty sportowe można prać w pralce?


Odpowiedź jest twierdząca, aczkolwiek należy mieć na uwadze, co może stać się z obuwiem potraktowanym w ten sposób. Pralka z pewnością szybko i skutecznie poradzi sobie z powstałymi zabrudzeniami, ale nie otrzymamy gwarancji, że w tym samym czasie nie zniszczy naszego ulubionego obuwia. Nawet, jeśli mamy zamiar wyprać je w pralce, to na początku lepiej oczyścić je z brudu, który jesteśmy w stanie sami usunąć.


Przed włożeniem obuwia do pralki należy najpierw wyjąć sznurowadła, a następnie wkładki, tak, aby prały się oddzielnie.
 


Co może stać się z obuwiem po praniu w pralce?


Obuwie w pralce może odkształcić się pod wpływem stosowanego detergentu. Ponadto delikatna siateczka może się zwyczajnie przerwać w wyniku odwirowywania, dlatego należy z tego zrezygnować. Za każdym razem, gdy pierzemy buty należy liczyć się z tym, że mogą one stracić na elastyczności i nie powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Co więcej w szczególnym niebezpieczeństwie jest miejsce, w którym buty są klejone. Pod wpływem środków piorących może bowiem dojść do jego osłabienia i w efekcie rozklejenia obuwia. Dlatego piorąc buty w pralce należy wybrać zwykły program przeznaczony do ubrań i ustawić temperaturę 40 stopni Celsjusza.

Sprytnym trickiem podczas prania butów w pralce jest wykorzystanie specjalnej siatki do prania butów, która pozwoli uniknąć uszkodzeń obuwia w wyniku kontaktu z bębnem pralki. Jeśli nie posiadamy specjalnej siatki, można użyć do tego bawełnianej chusty opatrunkowej lub nawet poszewki na poduszkę. Jeśli pierzemy wyłącznie buty można do wnętrza pralki dorzucić specjalnie kulki piorące, które zapewnią im ładny zapach.
 


Suszenie butów po myciu


Nie polecamy zastosowania wirowania, które może przyczynić się do deformacji obuwia. Po umyciu należy ustawić buty w przewiewnym miejscu najlepiej na zewnątrz. Oddzielnie należy suszyć wkładki i włożyć je dopiero po całkowitym wyschnięciu. Jeśli chcemy szybciej je wysuszyć można do środka włożyć stare gazety. Dzięki włożeniu ich także w czubki butów, można uniknąć ich zagięcia. Oprócz tego uprane już buty warto wyposażyć w nowe wkładki, a także zabezpieczyć przed nieprzyjemnym zapachem przy pomocy specjalnego dezodorantu.


Lepiej nie suszyć butów na grzejniku ani za pomocą suszarki, co może przyczynić się do zmiany ich kształtu.


Szeroki wybór obuwia sportowego zarówno dla kobiet jak i mężczyzn można odnaleźć w internetowym sklepie obuwniczym e-sporting.pl.