0


Nike Air Max to klasyka obuwia sportowego, której początki sięgają 1987 roku! A co jest jeszcze ciekawsze, model ten od tego czasu jest nieprzerwanie produkowany przez firmę Nike. Oczywiście w międzyczasie zmieniały się modele, wygląd, rozwiązania techniczne i materiały, co nie zmienia faktu, że ten rodzaj obuwia sportowego stał się już kultowy.
 


Początki historii

Pierwszy model zaprojektował Tinker Hatfield. Buty miały być przeznaczone do joggingu i biegania, dziś jednak można w nich spotkać osoby, które niewiele mają wspólnego ze sportem, cenią jednak modę i wygodę. Jak to jednak się stało, że zyskały wielką popularność? Przede wszystkim przyczynili się do tego amerykańscy raperzy i hip-hopowcy, którzy nie rozstawali się z tym modelem. Styl ten szybko się rozprzestrzeniał i dzisiaj również w Europie jest to bardzo popularne sportowe obuwie.
 


W czym tkwi ich wyjątkowość?


Chcielibyście wiedzieć, co różni te buty od sportowych butów innych marek ? Przede wszystkim unikalna technologia. Amerykanie zastosowali przy ich konstrukcji system Air Max. Co to jednak oznacza. Wzorując się na poduszkach powietrznych, stworzyli oni specjalne poduszki wypełnione sprężonym gazem, który będzie amortyzował ruchy stopy. W praktyce jest to zbiór połączonych poliuretanowych rurek wypełnionych gazem – w dzisiejszych modelach azotem, który jest sprężony pod bardzo wysokim ciśnieniem. W przypadku ruchu stopy, czyli jej nacisku na podeszwę z poduszką, gaz jest sprężany, czyli ruch jest amortyzowany, ponieważ poduszka przejmuje część powstałej energii. To takie proste spytacie? Tak, jest to proste, ale to co jest ważne, to fakt, że my możemy zobaczyć tą technologię. Buty sportowe Nike Air Max zostały zaprojektowane tak, że my widzimy w podeszwie te poduszeczki, mamy więc poczucie, że skoro ta technologia została zastosowana w naszym bucie, to na pewno działa.

buty Nike Air Max

 


Świetna amortyzacja  


Buty te wzięły swoją nazwę właśnie od  technologii Air Max. Bardzo ważne jest to, co ona nam gwarantuje, czyli przejęcie części energii, którą stopa wciska w podłoże przy chodzeniu i bieganiu. Dzięki takiemu zabezpieczeniu uzyskujemy doskonałą amortyzację podczas ruchu. Z racji tego, że poduszki przejmują część energii, chronione są nasze stawy. Daje to doskonały komfort w przypadku biegaczy, którzy mają problemy ze stawami, zwłaszcza z kolanami. Ruch nie powoduje u nich powrotu kontuzji oraz umożliwia im dalsze uprawianie sportu. Buty sprawdzą się także przy bieganiu po bardzo twardej powierzchni, która nie amortyzuje naszego ruchu, czyli na przykład przy bieganiu po asfalcie.

Konstrukcja

To co chwalą sobie klienci kupujący te modele butów, to również ich konstrukcja. Te buty sportowe są lekkie, ale co ważne mają stabilną konstrukcję. Dzięki temu nasza stopa, a przede wszystkim kostka jest stabilna, co jest ważne dla miłośników biegania. Dzięki utrzymaniu stabilności stopy, a przede wszystkim stawu skokowego, można uniknąć kontuzji. Te buty sportowe są także solidnie wykonane, dzięki temu jest to obuwie, które może służyć nam przez długi czas. Gwarantuje nam to producent. Podeszwa butów jest stworzona z trudnościeralnej, ale bardzo przyczepnej podeszwy. Środkowe podeszwy buty to pianki i gumy, które również absorbują uderzenia, więc jeszcze wspierają nowoczesną technologie tego obuwia.
 


Design


Dla amatorów Air Maxów ważny jest także ich wygląd. Jest to coś co bardzo je wyróżnia od innych sportowych butów. Przede wszystkim są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Oprócz tego wyglądają jakby były na lekkiej koturnie dzięki właśnie poduszce, która jest schowana w podeszwie. Możemy również zobaczyć tą technologię, poprzez podeszwę w jej tylnej części. Znakiem rozpoznawczym jest także znak firmowy Nike.


Dla jednych buty te będą snobistyczną zachcianką, dla innych modowym uzupełnieniem stroju lub niezbędnym ekwipunkiem biegacza. Ważne jednaj jest zdanie samych użytkowników, którzy określają je jako przedłużenie swojej stopy, mówią, że czują jakby unosili się nad ziemią. To chyba jest najlepsza rekomendacja…


Gdzie je można znaleźć? Zobacz w tym sklepie z obuwiem sportowym http://e-sporting.pl/