0
Dlaczego buty sportowe kosztują więcej?

W ostatnim czasie zauważyliśmy pewną tendencję, którą spotykamy za każdym razem, gdy ktoś decyduje się na zakup obuwia sportowego. Otóż w większości przypadków nasz zakup uzależniamy od ceny butów. Wszystkie inne czynniki, które powinny decydować o zakupie odpowiedniego obuwia, przestają być ważne.

Czemu więc to cena odgrywa znaczącą rolę w naszych zakupach?

Zanim skupimy się na meritum, prosta zagadka: czy wiecie, ile kosztowały pierwsze buty New Balance? Przed podaniem prawidłowej odpowiedzi przypomnijmy, że buty tej marki powstały z myślą o amerykańskich sportowcach. Twórcy butów zależało na tym, aby każdy zawodnik reprezentujący Stany Zjednoczone, mógł cieszyć się wygodą. Wedle idei buty miały “pomagać” w nabieraniu prędkości oraz nie pozwalać nogom na zmęczenie. Jak więc widzimy, patriotyczne podejście i wsparcie zadecydowały o tym, ze pierwsze pary, zakupione przez amerykańskich reprezentantów, kosztowały... 7 dolarów za parę! Niska cena jak za profesjonalne buty do biegania, prawda? Dodajmy do tego, że wszystkie te pary zostały wykonane ręcznie przez założyciela firmy. Fama o wygodnych butach rozeszła się tak szybko, że wkrótce rozpoczęto masową produkcję. I niestety, wtedy cena już wzrosła. Jednak i tak, w porównaniu z obecnymi cenami, koszt zakupu butów sportowych New Balance był znacznie niższy. I tu przypomnimy kolejną ciekawostkę, dotyczącą tej marki. Czy zastanawialiście się kiedyś, co oznaczają cyfry, które występują w nazwie poszczególnych modeli? Otóż w pierwszych modelach oznaczały one cenę danych butów. Obecnie systemu tego już się nie stosuje, ponieważ od tego czasu powstało zbyt wiele modeli.

Jednak mimo wszystko buty New Balance nadal pozostają jednymi z tańszych butów wśród sportowego obuwia markowego. Ale zamiast skupiać się na cenach konkretnych modeli i konkretnych markach, spróbujmy przeanalizować, jakie czynniki wpływają na cenę obuwia.

Czy marka butów sportowych ma znaczenie?

Oczywiście ten czynnik jest bardzo istotny przy wycenianiu butów. Wystarczy porównać oryginalne buty Adidas z ich podróbkami. Czasem cena może różnić się nawet 10-krotnie. Zasada ta nie dotyczy tylko obuwia sportowego. Podobnie jest z eleganckimi kozakami, sprzętem elektronicznym czy nawet z produktami spożywczymi. Wszystko to, co występuje pod znaną marką, kosztuje więcej. Jednak nie tylko nazwa decyduje o windowaniu cen lecz także…

Jakość markowych butów sportowych.

Od tego, jak zostanie wykonany dany produkt, czy będzie dobrej jakości, zależy to, czy klienci powrócą. Powiedzmy sobie wprost: jeśli wykonamy jakąkolwiek pracę, bez przykładania się do niej, nasi zleceniodawcy nie będą z tego zadowoleni. Musimy więc każdej rzeczy poświęcić odpowiednią ilość czasu i skupić się tylko na niej. W przypadku butów sportowych jakość przekłada się na żywotność. Porządnych butów będziemy mogli używać przez wiele lat, a nie przez jeden sezon.

Przeznaczenie butów sportowych.

Przeznaczenie czyli to, co decyduje o sposobie używania butów, również wpływa na cenę. Niech przykładem będą buty trekkingowe

Tworzy się je z myślą o znacznie bardziej ekstremalnych warunkach niż np. bieganie po deszczu. Ich zadaniem jest zapewnienie nam stabilnego, bezpiecznego kroku. Oznacza to, że każda część buta, musi być odpowiednio zamocowana, odpowiednio zszyta. Im bardziej specjalistyczny but i trudniejszy w wykonaniu, tym więcej będzie kosztować. 

Materiały z jakich wykonane są markowe buty sportowe.

Materiały, które wykorzystuje się do stworzenia obuwia sportowego, muszą być wysokiej jakości. Często są one stworzone dzięki nowych technologiom. Dlatego buty są lżejsze, odporne na ścieranie czy też umożliwiają zahamowanie rozwoju bakterii i grzybów. Zapewne zauważyliście, że kupując buty z hipermarketów, bardzo szybko pęka w nich podeszwa czy przeciera się materiał wewnątrz obuwia. W obuwiu markowym, które wykorzystuje nowe materiały, lepszej jakości, coś takiego nie może się wydarzyć.

Jak więc widzimy, na cenę składa się wiele czynników, jednak nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym: pracy człowieka. Wbrew pozorom nie wszystko można zrobić z pomocą maszyn. Wielu ludzi czuwa nad tym, aby każdy but opuszczający fabrykę miał najwyższe standardy.

Jeśli ceny obuwia sportowego w sklepach stacjonarnych przerażają Was, zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu SPORTING, gdzie znajdziecie markowe buty na lata w przystępnych cenach.


-18%

BUTY NIKE COURT BOROUGH LOW (GS) 839985 004

NOWOŚĆ

BUTY NIKE COURT BOROUGH LOW (GS) 839985 004

179,00 PLN Cena poprzednia: 219,00 PLN

ZOBACZ

-7%

BUTY NIKE AIR FORCE 1 '07 AA4083 009

NOWOŚĆ

BUTY NIKE AIR FORCE 1 '07 AA4083 009

389,00 PLN Cena poprzednia: 419,00 PLN

ZOBACZ

-9%

BUTY NIKE SB CHECK CANVAS 905373 003

NOWOŚĆ

BUTY NIKE SB CHECK CANVAS 905373 003

199,00 PLN Cena poprzednia: 219,00 PLN

ZOBACZ

-7%

BUTY NIKE AIR FORCE 1 '07 AA4083 101

NOWOŚĆ

BUTY NIKE AIR FORCE 1 '07 AA4083 101

389,00 PLN Cena poprzednia: 419,00 PLN

ZOBACZ