0


Zima zbliża się do końca, a to oznacza dwie rzeczy, które cieszą wiele osób: pierwsza to nachodząca wiosna i duża porcja słońca, a druga to zimowe wyprzedaże, które pozwalają na zakup wymarzonych butów po atrakcyjnie niskich cenach. Jednak tanie buty można kupić nie tylko na wyprzedażach. Niektóre sklepy przez cały rok oferują butów w niskich cenach. Zastanówmy się jednak, czy warto kupować wyłącznie tanie buty sportowe?
 


Co składa się na cenę buta?


Za każdym razem, gdy wchodzimy do sklepu z obuwiem sportowym zadajemy sobie pytanie “dlaczego te buty tyle kosztują?”. Pytanie jest jak najbardziej zasadne, bo jeśli cena przewyższa 100 złotych, to mamy prawo wiedzieć, za co płacimy. Otóż na wyprodukowanie jednej pary butów składa się wiele czynników. Należą do nich:

  • koszt materiałów

  • koszt produkcji

  • koszt transportu

  • marka


Te 4 elementy mogą sprawić, że cena wzrośnie, a największe znaczenie ma ostatnio czynniki czyli marka. Pomiędzy butami Adidasa, a Abibasa jest różnica i te drugie wiadomo, że będą mało kosztować. Jednak nie tylko marka wpływa na obniżenie ceny. Niestety mniejszy koszt związany jest również z wykorzystaniem tańszych, słabszych i po prostu gorszych materiałów. Wchodząc do działu obuwniczego w hipermarkecie od razu czuć charakterystyczny zapach gumy. Jeśli nasze nozdrza zostają drażnione już na samym początku, możemy być pewni, że nie jest to odpowiedni rodzaj gumy, który powinien być zastosowany w trampkach. Również materiały, z których produkowane są cholewki i elementy wykończenia, nie są odpowiednie. Najczęściej nie przepuszczają one powietrza, a to oznacza, że naszym stopom grozi nie tylko nieprzyjemny zapach, lecz rozwój chorób grzybiczych.
 


Ceny regularne kontra ceny z wyprzedaży


Wiele osób odkłada zakup wymarzonych butów do czasu pojawienia się w sklepach wyprzedaży. Nie jest to zły ruch, zwłaszcza że ceny mogą być obniżone nawet na 70%. Cena regularna to wypadkowa wszystkich czynników, które wymieniliśmy wcześniej. Związana jest też z faktem, że dana kolekcja dostępna jest na rynku jedynie przez określony czas czyli tym samym staje się wyjątkowa. Producenci kierują się zasadą ograniczonej dostępności, która sprawia, że podświadomie pragniemy tego, czego zaraz może nie być. Jednak musimy pamiętać o tym, aby nie dać się złapać w pułapkę i nie kupić podróbek. Jeśli kupujemy buty na wyprzedażach w autoryzowanych punktach sprzedaży danego producenta, możemy porzucić zmartwienia. W takich miejscach na wyprzedaż trafiają buty z końcówek kolekcji lub też starsze modele, które są zastępowane nowszymi projektami. Właśnie dlatego ich cena jest niższa. Podróbki możemy rozpoznać po tym, że nie są one sprzedawane w oryginalnych opakowaniach od producenta. Do tego mogą różnić się kolorystyką czy wykończeniem. Najprościej jest sprawdzić ich autentyczność po numerze seryjnym, który znajduje się na wewnętrznej stronie języka. Jeśli po wpisaniu odpowiednio numeru do wyszukiwarki internetowej wyświetli się nam zdjęcie tego samego modelu, możemy być spokojni, bo to oznacza, że mamy do czynienia z oryginałem.
 


Jak dokonać wyboru?


Większość osób, gdy ma do wyboru drogie i tanie buty, częściej wybierze te drugie, bo kierują się instynktem oszczędzania. Jednak jak już wiemy, niska cena może być dla nas sygnałem, że nie mamy do czynienia z oryginalnymi butami. Masowa produkcja tanich butów oznacza nie tylko podróbki, lecz też słabą jakość. Oznacza to, że w niedługim okresie czasu będziemy zmuszeni do zakupu kolejnej pary. Gdybyśmy więc podsumowali wydatki na tanie buty z jednorazowym zakupem oryginalnym, wysoko-jakościowych butów, mogłoby się okazać, że zakup markowych butów jest bardziej opłacalny.


W naszym sklepie internetowym sporting oferujemy Wam markowe obuwie od największych producentów, takich jak Adidas (również kolekcję Originals), Nike (Air Max i nie tylko), Puma, Reebok czy Converse w bogatej wersji kolorystycznej. W dziale wyprzedaży możecie znaleźć ostatnie sztuki najpopularniejszych modeli dla kobiet, mężczyzn, dzieci i młodzieży czyli dla wszystkich. Koniecznie sprawdź naszą ofertę!