Zgarnij -20% na New Balance 754 i 701
0
Co jest istotne w konstrukcji obuwia sportowego?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego konstrukcja obuwia sportowego jest tak szczegółowo opisywana? Chociaż większość osób zwraca uwagę na ich wygląd zewnętrzny ( i to on, w większości przypadków, jest czynnikiem decydującym o zakupie), to jednak warto też przyjrzeć się ich wnętrzu. Co skrywa powłoka zewnętrzna i dlaczego odpowiednio stworzony but sprzyja naszemu zdrowiu? Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na te pytania.

Żeby przybliżyć Wam konstrukcję buta jak najlepiej, skupimy się na butach do biegania, gdyż to właśnie one są najczęściej kupowane wśród wszystkich butów sportowych. Poza tym muszą one sprostać wielu przeszkodom, jakie stawia przed nami trening biegowy w plenerze.
 

Sznurówki

Zdziwieni? Niesłusznie. Przecież to właśnie one stanowią jedną z ważniejszych części buta, dzięki której możemy precyzyjnie dopasować but do kształtu naszej stopy. Odpowiednio zawiązane sznurówki sprawiają, że but dokładnie okala stopę i chroni ją z każdej strony przed mechanicznymi uszkodzeniami. Ważne jest aby były zawiązane ściśle, gdyż w ten sposób but nam nie spadnie podczas treningu.
 

Cholewka

Sznurówki stanowią jedną z kilku części cholewki czyli górnej części buta, która okala stopę. Zrobiona jest z miękkiego materiału. Jej zastosowanie jest szerokie. Po pierwsze cholewka musi być wykonana z przewiewnego materiału, który pozwoli twoim stopom oddychać. Jeśli zbyt mała ilość będzie dostawać się do buta, może skończyć się to przegrzaniem stóp oraz powstaniem nadmiaru wilgoci, który doprowadza do rozwoju chorób grzybiczych. Na cholewkę składają się jeszcze takie części jak:
 
język - chroni przed uciskiem sznurówek, musi być więc miękki. Powinien iść prosto pomiędzy dziurkami na sznurówki.
zapiętka - znajduje się z tyłu buta i chroni piętę podczas lądowania. Jeśli jesteście “świadomymi” biegaczami, zapewne zauważyliście, że wiele trenujących osób ląduje na pięcie. Powoduje to, że pięta zostaje poddana wielu wstrząsom. Pamiętajcie, że każde takie lądowanie jest dla stopy niczym uderzenie młotkiem o deskę. 
kołnierzyk - to kolejna część, która ma zadanie ochronne. Tym razem chronimy kostkę, a także ścięgna i więzadła. Po dokładnym przyjrzeniu się kołnierzykowi możecie zauważyć, że z jednej strony buta jest on niższy, a to dlatego, że but “próbuje” dopasować się do anatomicznego kształtu kostki. Jednak może się czasem zdarzyć tak, że jeden but będzie pasować idealnie, a drugi będzie niewygodny. To całkiem normalne, bo z natury jesteśmy asymetryczni. Dlatego więc producenci starają się, aby ta część była miękka. Coraz więcej jest butów, których kołnierzyk jest wykonany z pianki i bez szwów. Im twardszy, tym większe ryzyko wystąpienia ucisku na ścięgno Achillesa.
łatka - czyli część cholewki, która znajduje się nad palcami. Ona również jest bardzo istotna w konstrukcji buta. Nie może być za ciasna - kiedy zawiążemy dokładnie but - powinniśmy móc swobodnie poruszać palcami.


Podeszwa

Bardzo istotna w konstrukcji buta jest też podeszwa. To ona chroni nas przed nierównym podłożem, kamieniami i wodą. Musi być więc odpowiednio gruba, aby żadna z tych rzeczy, nie utrudniała nam treningu. Powinna być również lekka i odpowiednio elastyczna, aby nie pękała podczas biegania. Zwieńczeniem każdej podeszwy jest bieżnik, który znajduje się na jej spodzie. W coraz większej ilości butów jest on ozdobny i zostawia ciekawy wzór na podłożu. Zauważmy też, że jest on bardzo różnorodny. Jest to specjalny zabieg, gdyż dzięki temu nie grożą nam upadki spowodowane przez śliskie lub mokre podłoże. Bieżnik musi zapewnić nam odpowiednią przyczepność w każdych warunkach.

Teraz już wiecie, jak dokładnie wygląda konstrukcja buta i jak wpływa ona na kondycję naszych nóg. Wiecie też, na co powinniście zwracać uwagę przy ich zakupie. Skoro posiedliście już odpowiednią wiedzę, możecie dokonać perfekcyjnego wyboru spośród szerokiej oferty obuwia sportowego oferowanego przez nasz sklep internetowy SPORTING. Czekają na was buty od największych i najlepszych producentów, takich jak Nike, Adidas, Reebok czy Puma.


SZORTY MĘSKIE 4F GRANATOWE H4L18 SKMF001 30S

NOWOŚĆ

SZORTY MĘSKIE 4F GRANATOWE H4L18 SKMF001 30S

49,00 PLN Cena poprzednia: 59,00 PLN

ZOBACZ

BUTY REEBOK CL SNOW JOGGER DV3663

FOR KIDS

BUTY REEBOK CL SNOW JOGGER DV3663

159,00 PLN Cena poprzednia: 199,00 PLN

ZOBACZ

BUTY PUMA COURTFLEX INF 362651 01

FOR KIDS

BUTY PUMA COURTFLEX INF 362651 01

99,00 PLN Cena poprzednia: 139,00 PLN

ZOBACZ