0
Ciekawostki o butach sportowych!


Każdego dnia sprzedaje się ich na całym świecie miliony. Codzienne też tyle się ich produkuje. Każdy człowiek ma ich przynajmniej jedną parę. O czym mowa? Oczywiście o butach! Ten podstawowy element garderoby często jest bagatelizowany. Jednak mało kto wie, że z ich drugiej strony, produkcji, kryje się wiele ciekawostek, których mogliśmy nie wiedzieć. Sprawdźmy zatem, czego nie wiedzieliście o butach i poszczególnych markach.
 

Czy wiesz że…

 • pierwsze modele butów New Balance, które pojawiły się w Polsce zostały uznane za podróbki Nike’ów - a to wszystko za sprawą literki “N”, która jest z boku każdego buta i jest znakiem rozpoznawczym New Balance w roku 2005 firma Adidas przejęła firmę Reebok. Od tamtej pory buty marki Reebok nadal są sprzedawane pod swoją pierwotną nazwą, ale do nowszych modeli wprowadzono kilka technologii, które możemy spotkać w butach produkowanych z logo Adidas
 • pierwsze pary butów New Balance były sprzedane po 7 dolarów! Tak niskiej ceny żaden inny producent nigdy nie zaoferował
 • organizacja Greenpeace, która walczy o ochronę środowiska rzuciła wyzwanie “Detox challenge” między innymi takim firmom jak Nike i Adidas. Głównym jego celem było zmuszenie wielkich korporacji do wprowadzenia zmian w procesie produkcji obuwia, aby od samego początku proces ich powstawania nie zagrażał środowisku. Obie firmy przyjęły wyzwanie i udowodniły, że można wykonywać masową produkcję dbając jednocześnie o naszą planetę.
 • firma Adidas zaopatrywała w trakcie wojny żołnierzy Wermachtu w specjalne obuwie
 • firma Puma, która obecnie jest uważana za konkurencję Adidasa, została założona przez wnuków założycieli marki Adidas
 • w Polsce przyjęło się określenie “adidasy”, które oznacza wszystkie buty sportowe. A to ze względu na to, że buty marki Adidas były pierwszymi, które dotarły na polski rynek i były ogólnodostępne
 • firma Nike została poddana krytyce po tym, jak podczas olimpiady w Atlancie w roku 1996 ogłosiło swoje nowe hasło reklamowe, które brzmiało “You don’t win silver, you lose gold” (Nie wygrywasz srebra, lecz przegrywasz złoto). Uznano bowiem, że hasło to jest sprzeczne ze wszelkimi zasadami uczciwej rywalizacji i pochwały ducha sportu.
 • firma Adidas kojarzy się głównie z 3 paskami. Ich charakterystyczne logo powstało, gdy podczas produkcji wprowadzono nowe technologie i zrezygnowano z wzmacniania konstrukcji buta trzema skórzanymi paskami, które znajdowały się po bokach każdej pary.
 • niewiele osób zauważyło natomiast, że zawsze istniały 2 charakterystyczne dla tej firmy logo: pierwszy to 3 paski, a drugi to koniczyna, pod którą znajdowała się nazwa marki. Później została ona zastąpiona...3 ukośnymi paskami. Jednak wraz z wypuszczeniem na rynek linii Adidas Originals, koniczyna powróciła na buty i ciuchy Adidasa.
 • właściciele firmy Crocs, firmy produkującej najpopularniejsze gumowe obuwie, postanowili założyć firmę po tym, jak podczas wakacji na Karaibach musieli zakupić sklejoną piankę, która służyła im jako obuwie do sportów wodnych. Odkryli wówczas, że lekkie, piankowe buty są bardzo wygodne.
 • włynna wokalistka pochodząca z Barbadosu - Rihanna - ma w swojej kolekcji mnóstwo par butów. Większość z nich stanowią buty sportowe. Każdego dnia paparazzi robią jej setki zdjęć. Co ciekawe, nie ma ona jednej ulubionej marki - jednego dnia nosi Adidasy, drugiego Nike’i, a trzeciego buty New Balance.
 • co roku, na rynku japońskim, pojawiają się limitowane kolekcje butów każdej marki. Najciekawsze jest jednak to, że prawie żaden z tych modeli nie trafia na rynek europejski czy amerykański.

 

ciekawe informacje o butach sportowych


Branża obuwnicza skrywa jeszcze więcej ciekawostek, ale na ich opowiadanie nie wystarczyłoby nam czasu. Dlatego na razie poprzestaniemy na tej jednej porcji ciekawostek. A jeśli jesteście nadal ciekawi, to zapraszamy was do naszego sklepu internetowego e-sporting.pl, gdzie specjalnie na Was czekają wyjątkowe promocje. Tylko teraz macie okazję kupić buty od najlepszych producentów w wyjątkowo niskich cenach. Czekają na Was Nike, Adidas, Reebok, Crocs, Puma i wiele innych. Nie zwlekaj, u nas znajdziesz buty dla całej rodziny!


-35%

BUTY NEW BALANCE 754 H754BY

WYPRZEDAŻ

BUTY NEW BALANCE 754 H754BY

259,00 PLN Cena poprzednia: 399,00 PLN

ZOBACZ

-38%

BUTY CATERPILLAR APA P711584

WYPRZEDAŻ

BUTY CATERPILLAR APA P711584

249,00 PLN Cena poprzednia: 399,00 PLN

ZOBACZ

-25%

BUTY ADIDAS TUBULAR INVADER STRAP J BZ0302

NOWOŚĆ

BUTY ADIDAS TUBULAR INVADER STRAP J BZ0302

299,00 PLN Cena poprzednia: 399,00 PLN

ZOBACZ

-23%

KĄPIELÓWKI SPORTOWE ADIDAS AJ8357

WYPRZEDAŻ

KĄPIELÓWKI SPORTOWE ADIDAS AJ8357

99,00 PLN Cena poprzednia: 129,00 PLN

ZOBACZ