Twój ulubiony sklep w sieci...
0

Wybieramy buty na trening - kilka porad i wskazówek


Przybyło kilogramów po zimie? Nie martw się, jest na to sposób! Aktywność fizyczna to najlepsza metoda na pozbycie się zbędnych kilogramów i uzyskanie pięknej, sportowej sylwetki. Chcesz ćwiczyć ale nie wiesz od czego zacząć? To proste! Zacznij od kupienia butów na trening!


Buty treningowe, a buty do biegania


Dobre buty treningowe to podstawa każdego treningu. Zapewniają komfort podczas ćwiczeń, stabilizują i amortyzują stopę, jak również zmniejszają ryzyko kontuzji. Dobór butów powinien być dostosowany do aktywności fizycznej - obuwie do biegania to nie to samo, co obuwie do ćwiczeń. Źle dopasowane buty mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem i wpływać szkodliwie na kręgosłup i kolana. Dla wielu osób kupno butów sportowych może wiązać się z dużym wydatkiem, który może wydawać się zbędny. Dobre obuwie do ćwiczeń jest zazwyczaj droższe niż zwykłe tenisówki. Pamiętajmy jednak, że kupując zwykłe tenisówki na trening, nie oszczędzamy pieniędzy. Być może w przyszłości będziemy musieli wydać je na lekarza oraz lekarstwa, gdy nabawimy się kontuzji stosując nieodpowiednie obuwie. Paradoksalnie buty do biegania mogą być butami również do ćwiczeń, natomiast buty do ćwiczeń nie mogą być butami do biegania ze względu na różnicę w grubości i elastyczności podeszwy.


Buty na trening - na co zwrócić uwagę


Pierwszą rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę, gdy wybieramy buty do ćwiczeń, to podeszwa. Jest to najbardziej znaczący element buta. Podeszwa musi mieć dobrą przyczepność, nie możemy ślizgać się po powierzchni. But do ćwiczeń powinien mieć twardszą podeszwę niż but do biegania - zapewnia to większą amortyzację. Podeszwa nie może być cienka i miękka. Jeśli planujemy ćwiczyć w pomieszczeniu, możemy zdecydować się na model buta, którego podeszwa nie zostawia czarnych śladów na powierzchni. Takie modele mają napis “non marking” na spodzie buta.


Buty do treningu powinny być lekkie i zrobione z materiałów przepuszczających powietrze. Dzięki temu pot odprowadzany jest na zewnątrz co pozwoli uniknąć infekcji oraz brzydkiego zapachu. Zaleca się używanie butów, które z tyłu są nieco wyższe, zapewnia to amortyzację i stabilizację stawu skokowego. Buty powinny być wytrzymałe. Dobre buty treningowe posiadają wyprofilowaną wkładkę, która dostosowuje się do każdego rodzaju stopy. Należy pamiętać, że nasze obuwie do ćwiczeń powinno być większe o pół lub nawet cały rozmiar od butów używanych na co dzień, gdyż stopy lekko puchną po wysiłku. Przez zbyt małe buty możemy nabawić się nie tylko pęcherzy i odcisków, ale również mogą schodzić nam paznokcie, co jest bardzo bolesnym procesem.Obuwie do ćwiczeń powinno dobrze przylegać do stopy. Dziurki i siateczki przy bucie lepiej sprawdzają się w miejscach zamkniętych, takich jak siłownia, gdyż w przypadku ćwiczeń na zewnątrz do środka może dostać się piasek, co wykończy każdą siateczkę. Różnokolorowe obuwie to hit ostatnich czasów. Wyróżnia się na siłowni i pięknie prezentuje.


Pamiętajmy, że najważniejsza jest przede wszystkim wygoda. Powinniśmy czuć się swobodnie i komfortowo, dopiero wtedy będziemy czerpać radość z ćwiczeń. Więcej informacji o butach treningowych oraz najnowsze modele obuwia sportowego znajdziesz tutaj: e-SPORTING.