0


Bieganie dobre, gdy buty wygodne

Biegać w niewygodnych butach to jak jeść drewnianym widelcem z wystającymi drzazgami. Już na samą myśl ulatuje wszelki apetyt.

Dlatego warto podejść do sprawy poważnie. Źle dopasowane buty sportowe nie tylko mogą poskutkować brakiem ochoty, ale również kontuzją. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z joggingiem, warto zapoznać się z paroma wskazówkami.


Co do pierwszego kroku - pora roku

Bieganie zimą stawia przed nami innego typu wyzwania, jak na przykład odpowiednia odzież, która jednocześnie chroni przed mrozem, jest lekka i pozwala skórze oddychać. Zbyt niska temperatura i śliskie nawierzchnie powinny skierować nasze kroki po prostu na bieżnię.

 


Bieganie dla początkujących rozpoczyna się od kupienia butów

Warto się wybrać w tym celu do sklepu z butami sportowymi, najlepiej do takiego, który specjalizuje się w sprzęcie dla biegaczy. Dlaczego? Gdyż istnieje większa szansa, że doradzać wam będzie prawdziwy miłośnik biegania znający się na rzeczy, a wy sami będziecie mogli swobodnie wypróbowywać buty biegając po sklepie bez spojrzeń pełnych braku zrozumienia ludzi z innych działów.

Niemniej, wypróbowany model warto spisać i sprawdzić jego ceny w sklepach internetowych. Szeroką paletę wyboru różnych butów różnych marek oferuje e-sporting.


Zwróć uwagę na wielkość i wagę

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem, wdrażaj się w nie odpowiednio do twoich fizycznych możliwości. Unikaj nadmiernego przeciążania organizmu, gdyż wtedy najłatwiej o kontuzję i przeciążenie.

Buty do biegania powinny być przynajmniej o 0,5 rozmiar większe, tak, by duży palec miał przestrzeń i nie stykał się z przodem buta. Uchroni to stopę od schodzących paznokci i innego rodzaju problemów, których raczej wolałaby uniknąć. Szerokość buta także ma znaczenie i warto zwrócić uwagę na to, aby nie były nawet delikatnie zbyt ciasne.

Do codziennego, amatorskiego biegania polecane są buty o wadze 300-400g. Z kolei buty dla wyczynowców, dla których bardziej liczy się wydajność niż wygoda, nie powinny być cięższe niż 280g.

Amortyzacja i elastyczność, zadbają o joggingu fantastyczność

Zazwyczaj wyznaczamy trasy do biegania w okolicach swojego zamieszkania. Zastanów się, po jakiej nawierzchni będziesz stawiał swoje pierwsze kroki. Odpowiednio dobrana amortyzacja zadba o stawy kolanowe i pomoże tym biegaczom, którzy są ciężsi i nie wykształcili jeszcze odpowiedniej postawy. Zarówno do porównania elastyczności i amortyzacji warto założyć jednocześnie buty o skrajnych cechach i wypróbować je na twardej powierzchni. Zwiększy to poziom odczuwania danej kategorii i pomoże ci wybrać but odpowiedni na twoją stopę.


Bieganie po lesie vs. bieganie po asfalcie

Powyższy aspekt koncentruje naszą uwagę na bieżniku, czyli wyprofilowaniu buta. Zasada jest prosta - spód buta o urozmaiconej konstrukcji sprawiającej wrażenie dużej przyczepności powinien być wybrany przez biegaczy uprawiających sport w terenie, zaś bardziej spłaszczona powierzchnia gwarantuje przyczepność do asfaltu i nie powoduje szybkiego zużywania się.


O czym pamiętać?

Przy wyborze butów do biegania ma znaczenie Twoja waga i ewentualna nadwaga. Osoby o większej masie powinny zwrócić większą uwagę na amortyzację. Powszechnie polecane jest przymierzanie butów wieczorem. Stopa jest wtedy spuchnięta (tak jak podczas biegania), co pozwala na lepsze dopasowanie wielkości i szerokości buta. Mimo wszystko, im jesteśmy bardziej wypoczęci tym czulej reagujemy na zmiany i intensywniej odczuwamy rzeczywistość, także tę wokół stopy.


Wybierz się do sklepu, znajdź swoje wymarzone buty, a potem porównaj je z ceną na e-sporting!