0


W świecie piłki nożnej można spotkać się z kilkoma rodzajami butów przeznaczonych do uprawiania tego sportu. Rodzaje butów dla piłkarza są rozróżniane ze względu na powierzchnię na której grają zawodnicy. Dostosowanie butów do powierzchni ułatwia zawodnikowi prowadzenie i kopanie piłki, zapewnia mu większą przyczepność do podłoża, a but staje się przedłużeniem jego nogi. W związku z tym warto odpowiednio dobrać takie obuwie, aby przyczyniły się one do sukcesu zawodnika.
 


Różna budowa butów

Budowa różnego rodzaju butów piłkarskich różni się nie tylko budowa podeszwy, która ma styczność z podłożem i przez to najbardziej różni buty piłkarza grającego w różnych warunkach. Buty do gry na różnych powierzchniach różnią się także cała konstrukcja oraz ciężarem. Ma to wpływ na możliwości czucia stopy oraz na komfort grania na danej powierzchni.
 


Rodzaje butów

Na rynku można zazwyczaj spotkać się z czterema rodzajami butów piłkarskich. W sklepach znajdziemy korki i Lanki przeznaczone do gry na trawie, turfy mające zastosowanie na sztucznych murawach oraz halówki, które najlepiej sprawdzają się w przypadku gry na hali. Warto przyjrzeć się ich szczegółowej charakterystyce.
 


Najpopularniejsze piłkarskie buty - lanki

Korki lane są to najpopularniejsze buty piłkarskie do gry na murawie. Ich podeszwa jest zbudowana z plastikowych lub gumowych wypustek, które są zlane na stałe z butem, skąd nazwa. Jest to jednocześnie ich zaleta, ale także wada, ponieważ w przypadku uszkodzenia chociaż jednej wypustki nie da się  jej wymienić, trzeba zmienić cały but. Lanki, dzięki swoim wypustkom, są dedykowane przede wszystkim do gry na zielonej murawie. Dzięki kolcom zwiększa się ich przyczepność, co znacząco wpływa na komfort gry. Ze względu na to lanki stanowią ulubione wyposażenie każdego piłkarza, który gra na trawie.
 


Gdy jest mokro pomyśl o korkach

Drugim już mniej popularnym obuwiem przeznaczonym do gry na trawie są korki. Różnią się one od lanek tym, że wypustki na ich podeszwie są metalowe i za pomocą specjalnego klucza można je wykręcić i wymienić. Są przeznaczone przede wszystkim na mokre, grząskie murawy, gdzie metalowe kolce zwiększają przyczepność zawodnika. Mogą okazać się również niebezpiecznym narzędziem w związku z metalowymi zakończeniami. Z tego względu są zabronione w przypadku piłkarskich grup młodszych dzieci.
 


Na sztucznej murawie królują turfy

Obuwiem, które przeznaczone jest do gry szczególnie na sztucznej murawie są turfy. Są one podobne do lanych korków, jednak ich podeszwę pokrywa więcej dużo mniejszych niż w przypadku lanek wypustek. Dzięki temu gwarantują bardzo dobra przyczepność w przypadku sztucznego twardego podłoża. Turfy są także wykorzystywane jako buty do gry na śniegu. Gwarantują wtedy dobrą przyczepność i brak poślizgu. Przykładem takich butów jest model oferowany przez ten sklep z butami sportowymi.
 


Grając w hali pomyśl o halówkach

Gdy ktoś chce uprawiać futsal, czyli piłkę nożną w hali, to również musi dobrać do gry odpowiednie obuwie piłkarskie, którym są halówki. Nie mają one korków i wypustek, a ich podeszwa jest nawet cieńsza niż w przypadku turfów. Daje to piłkarzowi duży komfort grania na halach. Podeszwa tych butów jest zbudowana z gumy lub z kauczuku, przez co łatwo przylega i nie ślizga się na nawierzchniach hal. Buty te dobrze przylegają do stopy i do podłoża przez co są odbierane przez użytkowników jako bardzo wygodne.
 


O czym warto pamiętać wybierając buty?

Kupują buty piłkarskie pamiętajmy o dobraniu ich do powierzchni, na której będą użytkowane. Oczywiście można grać w każdych butach na każdej powierzchni, niemniej zmniejsza się wtedy komfort użytkownika, a przez to jakość grania. Buty mają być przedłużeniem stopy i nie zmniejszać czucia warto więc również pamiętać o wyborze odpowiedniego rozmiaru, bo piłkarz bez dobrych butów, to jak człowiek bez ręki.


Różne buty piłkarskie można kupić w okazyjnej cenie na http://e-sporting.pl/