ZGARNIJ DODATKOWY RABAT
0
Adidas vs Nike - odwieczna rywalizacja.

Adidas vs Nike - odwieczna rywalizacja.

Kiedy ktoś zapyta nas jakie są najpopularniejsze firmy produkujące obuwie sportowe na pewno padną 2 odpowiedzi: Adidas i Nike. Firmy te stały się globalnymi markami. Mają wielki wpływ na to, co się dzieje na rynku obuwniczym, a także na trendy w społeczeństwie. Każda z tych firm ma swoich fanów i przeciwników. Stąd też pojawiła się opinia, że firmy te rywalizują ze sobą. Przyjrzyjmy się sprawie ciut bliżej.

Firma Adidas powstała w latach 30 XX wieku, zaś Nike w latach 60 XX wieku. Mimo dość dużej różnicy, ta druga szybko dogoniła swojego poprzednika stając się poważnym konkurentem dla już znanego wtedy Adidasa.

Zacznijmy od tego, że każda firma będzie starała się być najlepsza. Stąd więc rywalizacja pomiędzy nimi jest czymś zupełnie naturalnym. Nie wynika ona ze złośliwości czy też niechęci firm do siebie nawzajem. Jest to podyktowane standardowymi procedurami. Nawet lokalni przedsiębiorcy będą konkurować ze sobą o klientów. Duże znaczenie w rywalizacji tych 2 globalnych firm odgrywają konsumenci. Tak naprawdę to oni po części są odpowiedzialni za stworzenie nuty rywalizacji. Każdy z nas ma inne upodobania. Stąd też osoby noszące obuwie Adidas stwierdza, że Nike nie jest tak dobry. I na odwrót. Czasem wystarczy jeden wadliwy egzemplarz, aby pojawiła się fala negatywnych komentarzy. Jeśli chcemy wbić komuś przysłowiową szpilę, zawsze znajdziemy ku temu okazje.

 

Oto flagowy model butów marki adidas, model ZX:

flagowy model butów sportowych nike


Jednak obie firmy mają zespoły odpowiedzialne za tworzenie wizerunku marki i dlatego starają się oni angażować w wiele akcji prospołecznych i proekologicznych. Jedną z najbardziej znanych akcji chroniących środowisko był “Detox” zorganizowany przez Greenpeace. Fundacja postawiła firmom wyzwanie, aby do produkcji obuwia używały one produktów pochodzących z recyklingu oraz żeby stworzyły firmy innowacyjne pomysły, jak zmniejszyć emisję toksycznych substancji, które dostają się do atmosfery. Obie korporacje stworzyły programy, które miały być dowodem na to, że zależy im na środowisku. I tak pod szyldem Nike powstała inicjatywa “Nike Reuse-a-shoe”, w której stare, zużyte buty używane były do produkcji boisk piłkarskich, kortów tenisowych oraz nowych butów, zaś Adidas stworzył “Adidas Better Place”, gdzie założeniem programu jest produkowanie obuwia oraz ubrań uszytych z materiałów pochodzących z odnawialnych źródeł, a także takich, do których produkcji nie używa się groźnych substancji chemicznych.

 

Jednym z flagowych modeli Nike są buty Air Max 90:
 

flagoy model butów adidas

 

Jednak w obu firmach dochodziło też do poważnych naruszeń wizerunkowych. Spowodowane były one oskarżeniami od fundacji zajmujących się ochroną praw człowieka, że korporacje wykorzystują do tworzenia butów małe dzieci z najbiedniejszych rejonów świata nie zapewniając im przy tym żadnych warunków socjalnych czy też wynagrodzenia minimalnego.

Oskarżenia dotyczące dużych firm będą powstawać zawsze, ale grunt to dalej robić swoje. Z takiego założenia wychodzą obie firmy nie przejmując się oskarżeniami, za to produkując swoje produkty. I tak aby przyciągnąć do siebie klientów zatrudniają oni do współpracy celebrytów, którzy przekonują swoich fanów do danej marki. Mimo wszystko istnieją produkty, które stały się charakterystyczne dla danej firmy.

I tak u Nike’a mamy buty z serii Air Max, których nie sposób pomylić z innymi dzięki unikalnemu okienku, przez które widzimy poduszeczki amortyzujące, a u Adidasa mamy chociażby jedyne w swoim rodzaju damskie buty Basket Profi, które stanowią połączenie butów na koturnach ze sportowym stylem. Jeśli zaś chodzi o oskarżenia dotyczące kopiowania pomysłów na design - no cóż - trendy w modzie są ogólnodostępne, więc nikt nie zabroni ani Adidasowi, ani Nike’owi stosowania pastelowych kolorów czy też zwierzęcych printów.  

Bez względu na to czy jesteście miłośnikami butów zaprojektowanych przez firmę Adidas czy też Nike, w naszym sklepie internetowym sporting., znajdziecie szeroki wybór obu firm. Możecie wybierać spośród butów do codziennego użytku, butów do biegania, a także buty treningowe. A to wszystko w przystępnych cenach oraz w niesamowitym designie.


BUTY NIKE AIR MAX 2017 851623 602

NOWOŚĆ

BUTY NIKE AIR MAX 2017 851623 602

359,00 PLN Cena poprzednia: 599,00 PLN

ZOBACZ

-13%

BUTY NIKE COURT ROYALE 749747 411

WYPRZEDAŻ

BUTY NIKE COURT ROYALE 749747 411

199,00 PLN Cena poprzednia: 229,00 PLN

ZOBACZ

KURTKA ADIDAS SST ORIGINALS WIND CW1309

NOWOŚĆ

KURTKA ADIDAS SST ORIGINALS WIND CW1309

279,00 PLN Cena poprzednia: 329,00 PLN

ZOBACZ

BUTY REEBOK CL LTHR 49804

NOWOŚĆ

BUTY REEBOK CL LTHR 49804

299,00 PLN Cena poprzednia: 379,00 PLN

ZOBACZ