0


Sportowe obuwie, to obecnie jeden z najpopularniejszych modeli w sklepach obuwniczych. Z pewnością stało się tak za sprawą popularyzacji zdrowego trybu życia i tym samym tłumnemu wyruszeniu Polaków na hale treningów, siłownie i w teren, w celu aktywności fizycznej. Pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się, w jaki sposób powstają sportowe buty. Ich zadaniem jest przede wszystkim nie tylko ładny wygląd, ale również zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa stopy narażonej na liczne kontuzje. Proces powstawania butów sportowych nie różni się diametralnie od wyrobu innego rodzaju obuwia, jednak proces ten przebiega w trochę odmienny sposób.
 


Krok 1: Projekt


Na początku musi powstać projekt. W głównej mierze to od niego zależy sukces przyszłego modelu obuwia. Nie bez znaczenia są tu jednak wytyczne działu marketingu. To specjaliści badający trendy sprzedażowe na obuwniczym rynku, preferencje potencjalnej grupy docelowej i jej możliwości budżetowe. Dzięki temu są w stanie określić, jakiego typu model może liczyć na przyszły sukces. Zazwyczaj projektanci chętnie dostosowują się do tych wytycznych, które również ułatwiają im pracę. W kwestiach czysto estetycznych to oni mają często decydujące zdanie. Początkowe projekty powstają zazwyczaj na kartce papieru, a w następnym kroku zostają przeniesione do komputerowego programu graficznego i tam są poddawane dalszym obróbkom. W tym samym czasie pracują nad nimi technolodzy, którzy dbają o najwyższą jakość obuwia, które nie tylko ma dobrze wyglądać, ale również amortyzować stopę.
 


Krok 2: Realizacja i konstrukcja


Następnie projekt przenoszony jest na tzw. „kopyto“, czyli narzędzie przypominające kształtem ludzką stopę. Na tym etapie następuje również wybór materiałów potrzebnych do wykonania obuwia. Jest to jeden z najważniejszych etapów, gdyż właśnie wtedy projekt sportowego obuwia zaczyna nabierać swój prawidłowy kształt. Materiał, z którego wykonane są buty to według badań marketingowych jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze obuwia. Jest to element, który jako jeden z pierwszych może skutecznie przyciągnąć nasz wzrok, gdy egzemplarz znajduje się na sklepowej półce.
 


Krok 3: Podeszwa i trójwymiarowy model


Obecnie podeszwa sportowego obuwia to jeden z czynników, na który producenci zwracają największą uwagę. Ważne, aby była elastyczna i skutecznie amortyzowała stopę podczas ćwiczeń. Coraz więcej podeszw ułatwia również zachowanie odpowiedniej przyczepności do podłoża, w zależności do jakiej dyscypliny wykorzystamy nasze obuwie. I tak w przypadku butów sportowych przeznaczonych do biegania, większość wyposażona jest w bieżnik, który ułatwia poruszanie się szczególnie po mokrych powierzchniach.
 


Krok 4: Testy i prototypy


Zanim but trafi do masowej produkcji może minąć nawet rok. W tym czasie powstają serie prototypów, które poddawane są licznym testom i ulepszeniom. Dopiero po tym etapie projekt nabiera ostatecznego kształtu i może być dopuszczony do produkcji.
 


Krok 5: Sklejane cholewki


Estetycznie wykonana cholewka to jeden z elementów, który przyciągnie nasz wzrok. Może być szyta wyłącznie ręcznie. To uchroni ją przed jakimikolwiek uszkodzeniami i przed „rozchodzeniem” się.
 


Krok 6: Złożenie układanki


Następnie projekt składany jest z najróżniejszych elementów. Najtrudniej jest scalić materiał z podeszwą. Guma najczęściej odlewana jest przy pomocy form o różnym kształcie. Wiele czynności wykonuje maszyna, jednak nie może się to odbyć bez asysty człowieka. Następnie model ponownie zakładany jest na kopyto, gdzie sprawdzane są jego wymiary i wszystkie określone wcześniej parametry. Następnie specjaliści od jakości badają obuwie według ścisłych wytycznych zapewniających jego najwyższą jakość.
 


Krok 7: But jest gotowy


Gdy model jest gotowy pozostaje już tylko zapakować go w pudełka podczas całego procesu wytwarzania na linii produkcyjnej i wysłać do sklepu, skąd być może już w niedługim czasie trafi w nasze ręce.


Więcej sportowego obuwia przeznaczonego do biegania zarówno dla niej, jak i dla niego można odnaleźć na stronie e-sporting.pl.