0
6 kroków ułatwiających czyszczenie obuwia.

 

Nie raz pewnie zastanawialiście się, w jaki sposób czyścić buty, aby ich nie uszkodzić? Każdy rodzaj materiału, z którego zostały wykonane wymaga innej, wyjątkowej pielęgnacji oraz odpowiedniego traktowania. Mogłoby się wydawać, że obuwie sportowe nie wymaga wybitnej delikatności i jest oporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz nieprzyjazne warunki atmosferyczne takie jak deszcz i opady śniegu. Nic bardziej mylnego!


Sportowe nie znaczy niezniszczalne

Mimo, że obuwie sportowe wykonane jest z solidnych i trwałych materiałów, nie oznacza to, że możemy czyścić je bez należytej staranności i przy użyciu jakichkolwiek środków pielęgnacji. Szczególnie w okresach przejściowych między porami roku, obuwie narażone jest na kontakt z wodą i liczne zabrudzenia. Pamiętajmy, aby czyścić obuwie możliwie jak najszybciej po jego zabrudzeniu. Nasza systematyczność nie tylko pozwoli zaoszczędzić nam czas, ale też przyczyni się do dłuższej żywotności obuwia. Aby nasze sportowe buty posłużyły nam przez wiele lat, postarajmy się czyścić je według poniższych wskazówek.

 

 

czyszczenie trampek converse

 

 

Zanim zaczniesz przygotuj narzędzia, które będą Ci potrzebne:

  • Delikatny detergent (płyn do mycia naczyń, mydło w płynie, płyn do prania ubrań).
  • Szczoteczka posiadająca niezbyt ostre włoski (podobna do tej, która służy do szorowania rąk), przydatna także może być stara, nieużywana szczoteczka do zębów, która pozwoli dokładnie wyczyścić trudno dostępne zakamarki obuwia.
  • Kolorowe czasopisma lub ulotki.

 

Krok 1:

Rozpuść środek czyszczący w ciepłej wodzie i dokładnie go wymieszaj.

 

Krok 2:

Wyjmij sznurówki i wkładki. Te elementy najlepiej wyczyścić oddzielnie. Nie musisz wkładać butów bezpośrednio do wody, najistotniejsze jest, aby cała ich powierzchnia zarówno z zewnątrz jak i w środku była zwilżona. To ułatwi rozprowadzenie detergentu i skuteczniejsze czyszczenie zabrudzonych fragmentów. Całkowite zanurzenie butów w wodzie może spowodować ich późniejszą podatność na przesiąkanie oraz powstawanie przebarwień. Szczególnie dotyczy to butów wykonanych z delikatnego zamszu i nubuku.

 

Krok 3:

Na zwilżoną powierzchnię nanieś rozpuszczony wcześniej detergent przy pomocy szczoteczki do czyszczenia. Dokładnie wyszoruj całe buty oraz ich wnętrze. Tam, gdzie nie możesz dotrzeć za pomocą szczotki, użyj tej mniejszej – do zębów, która pozwoli wyczyścić niedostępne miejsca.

 

Krok 4:

Wypłucz buty czystą wodą, aż do momentu pozbycia się piany. Wypełnij środek butów papierem np. gazetami. Unikaj przy tym dzienników, gdyż ten rodzaj prasy cechuje się zazwyczaj drukiem niskiej jakości, przez co tusz może zabrudzić środek świeżo wyczyszczonych butów. Zgniecione gazety umieszczone w środku wilgotnego obuwia przyczyniają się do jego formowania, dlatego zadbaj, aby wyłożone nimi buty zachowywały swój dotychczasowy kształt. Najwięcej papieru możesz ułożyć w miejscu pięt, aby szybciej wchłonęły wodę, która będzie spływała w to miejsce po ustawieniu obuwia w pionowy sposób – taka pozycja ułatwi jego szybsze wysychanie. Buty umieść w ciepłym i przewiewnym miejscu, a najlepiej na świeżym powietrzu i poczekaj do ich całkowitego wysuszenia.

 

Krok 5:

Teraz czas na wyczyszczenie sznurówek i wkładek. Użyj do tego wykorzystywanego już wcześniej detergentu i szczoteczki. Wkładki wyczyść podobnie jak powierzchnię buta poprzez szorowanie, a sznurówki wypierz.

 

Krok 6:

Gdy wszystkie elementy obuwia wyschły możesz umieścić wkładki i sznurówki na swoim poprzednim miejscu. Oczyszczoną powierzchnię butów dodatkowo zaimpregnuj pastą lub specjalnym preparatem w spray’u (dotyczy butów skórzanych), zrób to z zastosowaniem wszystkich wskazówek dostępnych na opakowaniu. Dodatkowo możesz użyć środka antybakteryjnego i zarazem odświeżającego wnętrze obuwia.

Gotowe! Teraz buty przygotowane są do Twojego kolejnego wyjścia na trening lub wieczorny jogging. Buty to nasza wizytówka, dlatego postarajmy się, by były zawsze świeże i pachnące.

Warto również zainwestować odowiednie środki do pielęgnacji obuwia, które zanjdziesz -> tutaj.

 


-13%

BUTY NIKE T-LITE XI 616544 007

MĘSKI

BUTY NIKE T-LITE XI 616544 007

199,00 PLN Cena poprzednia: 229,00 PLN

ZOBACZ

-9%

BUTY NEW BALANCE 574 ML574GPG

NOWOŚĆMĘSKI

BUTY NEW BALANCE 574 ML574GPG

319,00 PLN Cena poprzednia: 349,00 PLN

ZOBACZ

-11%

BUTY ADIDAS TERREX SWIFT R MID GTX BA9943

NOWOŚĆMĘSKI

BUTY ADIDAS TERREX SWIFT R MID GTX BA9943

579,00 PLN Cena poprzednia: 649,00 PLN

ZOBACZ

-10%

BUTY ADIDAS TERREX AX2R S80911

NOWOŚĆMĘSKI

BUTY ADIDAS TERREX AX2R S80911

359,00 PLN Cena poprzednia: 399,00 PLN

ZOBACZ